Kredi Kartı Limitlerinin Yarısı Dolduruluyor

Kredi kart limitlerinin doluluk oranlarına ilişkin veriler yer almaktadır.
30 Temmuz 2015 Perşembe 08:28


Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi'nin yeni açıkladığı veriler, dar gelirli bireylerin kredi kartları ile öğrencilerin kullandığı kredi kartlarında limitlerin hemen hemen yarısının kullandığını ortaya çıkarıyor. 

LİMİTLERİN YÜZDE 44'Ü DOLDURULUYOR

Türkiye'de her geçen gün artan ekonomik sorunlar sebebiyle, vatandaşlar neredeyse tüm harcamalarını kredi kartlarıyla yapar oldu. Özellikle Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin yayınladığı bültene göre dar gelirli bireyler, kredi kartı limit doluluk oranında zirvede oturuyorlar. Limiti bin lira ile 2 bin 500 lira arasında olan vatandaşlar, kredi kartı limitlerinin yüzde 44,5'ini kullanıyorlar. Limitlerinin hemen hemen yarısını dolduran dar gelirlilerin, aylık harcamaların yanı sıra ödenemeyen kart borçları nedeniyle bu duruma geldiği gözlemleniyor. Genellikle öğrencilerin kullandığı bin lira limitli kredi kartlarında da durum pek farklı değil.  Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin raporuna göre limiti bin liraya kadar olan kredi kartı sahipleri, limitlerinin yüzde 39.7'sini harcıyorlar.

DAR GELİRLİLERİN KART RİSKİ YÜZDE 3,5

Limiti en fazla zorlayan üçüncü kesim ise 100 bin liranın üstünde limiti olan kartlar. Bu kartların doluluk oranı yüzde 37,4 civarında. 25 bin ile 50 bin lira arasında limiti olan kart hamilleri ise limiti en az kullananlar kesiminde yer alıyor. İlginç olan bir gelişme ise kredi kartı borçlarının yüzde 24,1'i, limiti 10 bin ile 25 bin arasında olan kart sahiplerine ait olmasıydı. Çünkü bilinenin aksine limiti 2 bin 500 lira olan dar gelirli bireylerin kredi kartı riski sadece yüzde 3,5 olarak görülüyor.

RİSKİ EN FAZLA ARTAN İL VAN

Habertürk'ün haberine göre, bireysel kredi riskinin son bir yılda en fazla arttığı il Van oldu. Haberde yer alan verilere bakıldığında Van'ın bireysel kredi riskinin yüzde 87.7 arttığı görülüyor. Ayrıca Van'da, kişi başına ortalama bireysel kredi riski 17 bin 809 lira civarında olduğu için rekor kırdı. 

Kategori:

Diğer Haberler