Kredi Kartı Taksidi Altın Piyasasına Etkisi

1 Şubat itibari ile altın alımında taksitlenmeyapılmayacak olması kuyumcuları ve iyi niyetli alıcıyı tedirgin ediyor.
24 Ocak 2014 Cuma 13:42


Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tartışmalı olan kararını geri çekmedi. 1 Şubat'tan itibaren yürürlüğe giren yönetmelik değişikliği ile kredi kartına taksitle altın satma dönemi sona erdi. Yeni uygulamayla tefeciliğin önüne geçilmesi hedefleniyor. Uygulamaya çok sayıda çevreden ve sektörden adeta tepki yağarken Diyanet İşleri Başkanlığı ve Tüketiciler Birliği bu karara destek veriyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, kredi kartı ile altın satışının caiz olmadığını dile getiriyor.

“Bazı İnsanlar Taksitle Alışverişi Tefeciliğe Çevirdi”

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Birlik Şube Başkanı Mustafa Dinç, konu ile yapılacak açıklamada "Taksitli alışverişler, bazı kötü amaçlı insanların aracı oldu. Bu insanlar taksit alışverişleri tefeciliğe çevirdi. Bundan dolayı kredi kartları ile yapılan taksitli altın alışverişlerine sıkı denetim getirilecek. Beyaz eşya alım ve satımlarını da kapsayacak olan bu yönetmelikte, beyaz eşyada yapılan taksitlendirmeler en fazla 8 ay olacak. Bundan dolayı bankalar, 1 Şubat'a kadar düşük taksit imkanlarıyla insanları alışveriş yapmaya teşvik ediyor. Bu uygulama, makro ekonomi açısından önemlidir. Çünkü kredi kartı ile alışveriş ülkemizde çok fazla yapılmakta. Bunun sonucunda da kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaş, ekonominin zarar görmesine neden oluyor. Yapılan uygulamanın gerekliliği tartışılmaz. Fakat iş bu noktaya gelmeden önce önlem alınmalıydı.

Vatandaş ve satıcı, 1 Şubat'ta uygulamaya girecek olan yönetmeliği pek hoş karşılamayacak. Satıcılar, uygulamaya karşı kendi yöntemlerini geliştirerek altın alışverişlerinde elden taksitlendirme yoluna başvuracaktır. Bu da fiyatların yükselmesine neden olacak. Çünkü satıcılar, bankalardan alması gereken parayı gününde ve sıkıntısız bir şekilde alıyordu. Yeni yönetmelik ile birlikte, iyi niyetli vatandaşlar ve satıcılar mağdur olacak. Alışverişlerde sıkıntı yaşanacak" şeklinde ifade etti.
Sarraflar ve Kuyumcular Dernek Başkanı Mehmet Tüfekçioğlu ise taksitlendirmenin altın sektörünün motivasyon kaynağı olduğunu belirti. Tüfekçioğlu, "Ekonomiye baktığımızda piyasadaki emisyon harcı sıcak para kullanımı sabit kalırken kredi kartı ile alışverişte ciddi artış yaşanıyor. Eğer kredi kartı kullanımına kısıtlama getirilirse sektörümüzde ciddi piyasa daralması görülebilir. Altın satın alırken en azından 3 veya 5 taksit olması daha uygun olur. Bu kapsamda tüketimin kaynağı bizim için çok önemli. Kredi ile desteklenen tüketim, üretim artışına mı yol açıyor, ithalatı mı körüklüyor ya da cari açığı ne ölçüde büyütüyor? Bütün bunları da değerlendirmek gerekir" dedi. 

“Yönetmelik Bazı Kuyumcuların Zararına Olacak”

Bazı sarraf ve kuyumcuların mesleklerini kötü amaçla icra ettiğini ifade eden Tüfekçioğlu, "Maalesef bazı sarraf ve kuyumcular, altın sektörünü para alışverişinde kullanıyor. Kredi kartıyla alışveriş yapılmış gibi gösterip borç para alınıyor. Kartla taksit taksit ödeniyor. Fakat bu yönetmelik bazı iyi müşterilerin ve kuyumcuların da zararına olacağa benziyor. Çünkü müşterilerimiz içinde iyi niyetle altın almaya gelenlerin sayısı da azımsanacak gibi değil. Bu müşteriler, doğum günlerinde ya da düğünlerde altın alma ihtiyacı hissediyor. Bu yönetmelikle birlikte müşterilerin çoğunluğu, nakit para vererek altın alamayacak. Kredi kartı ile yapılan altın taksitlendirmelerinin artık yapılmayacak olması, bir noktada samimi müşterileri ve sarrafları mağdur edecek. Sonuç olarak art niyetli insanlar yüzünden, sarrafçılık ve kuyumculuk sekteye uğrayacak. Bu yönergenin 1 Şubat'ta uygulamaya girmesi kuyumcuların, elden taksit yapma yoluna başvurma ihtimalini de yükseltecektir" dedi. 

Diğer Haberler