Kredi Kartı Taksit Sınırlanması Mobilya Endüstrisini Endişelendiriyor

1 Şubat itibar ile uygulamaya girecek olan kredi kartı taksit sınırlandırması tüm sektör temsilcileri gibi mobilya sektörüniü de endişelendiriyor.
27 Ocak 2014 Pazartesi

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksit sınırlamasının getirilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Özellikle teknoloji sektöründen bu karar büyük tepkiler geldi. Peki, mobilya sektörü kararı nasıl değerlendiriyor?

Mobilya Sanayi İşadamları Derneği (MOBSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Engin Küçük, "Taksit sınırlaması, orta ve uzun vadede haksız rekabetin sonu anlamına geleceği için yararlı olabilir. Bu konuda atılan ve atılacak adımları destekliyoruz. Uzun vadelerde kredi kartı ile satışa karşıyız" dedi. Küçük 12 ayı aşarak 24-36 aya kadar ulaşabilen taksitlendirme konusunun sadece kredi kartıyla sınırlı olmadığına da dikkati çekti.

Küçük, konuyla ilgili görüşlerini açıklarken "Düzenleme her ne kadar kısa vadede piyasayı daraltıcı bir etki yapacak gibi görünse de sistemin oturması ve işletmelerin pozisyonlarını buna göre almalarıyla yılın ikinci yarısından itibaren olumlu sayılabilecek bir süreç görebiliriz. Belirli kurumları temsil eden insanlar olarak bireysel çıkarlarımızın ötesinde konuları değerlendirip kamuoyuna mal etmek zorundayız" şeklinde konuştu.

AA muhabirinin, mobilya sektörünün 2013 yılı gerçekleşmesine ve 2014 yılı beklentilerine ilişkin sorularını yanıtlayan Küçük, toplam doğrudan istihdamı 250 bin kişiyi aşan mobilya sektörünün üretim ve perakende merkezleri de dahil edildiğinde yaklaşık 65 bin firmayı barındırdığını söyledi.

“Uzun Vadede Kartla Satışa Karşıyız”

Yaklaşan İstanbul Mobilya Fuarı'nı (İSMOB) da gündeme getirerek katılımcılardan örnek veren Engin Küçük, fuara bu yıl 41 MOBSAD üyesi firmanın katılacağını ve Hall 5 içinde yer alacak yaklaşık 400 firma bulunacağını açıkladı. Bu firmaların yüzde 80'den fazlasının KOBİ ölçeğinde, yani sektörün genelinden farklı bir durumda olmadığının altını çizen Küçük, şunları kaydetti: "Bu firmalar ihracat için yola çıkmışken iç piyasada yaşadıkları sıkıntıların yükü altında eziliyor. Kredi kartı/pos faiz ve masraflarının da bunlardan biri olduğunu unutmamak lazım... Üstelik mobilya gibi dayanıklı tüketim malları ya da kahverengi eşya dediğimiz gruptaki mamuller, uzun bir üretim sürecine tabi iken, maliyetlerin yüzde 70'i ürünün nihai tüketiciye teslim edilmesinden önce üretici tarafından nakden ödeniyor, kalan yüzde 30'u ise altı ayı aşmayan vadelerle tedarikçilere aktarılıyor. Örneğin on iki aylık bir taksitlendirmeyle satılan bir ürünün maliyet bedeli, neredeyse tümünün ikinci taksit ödendiğinde üretici tarafından finanse ediliyor. Bu konuda atılan ve atılacak adımları destekliyoruz. Uzun vadelerde kredi kartı ile satışa karşıyız."
 

Diğer Haberler