Kredi Kartına Yeni Düzenlemeler Geliyor

BDDK görüşe açtığı Banka Kartları ve Kredi Kartları hakkındaki yönetmelik taslağına göre cep telefonu ya da kuyumculuk sektöründe hediye kartı, hediye çeki ve benzeri bir taksit uygululanmayacak
10 Nisan 2014 Perşembe 12:39


Kredi kartları yine BDDK’nın yakın markajında… 31 Aralık 2013 tarihinde çıkan yönetmelik taslakla; BDDK ayrıca bankacılık sektörünün aldığı masraflar için de bir çalışma yaptı. Taslak önce BDDK’nın internet sitesinde yer aldı ancak onay süreci tamamlanmadığı için geri çekildi.

BDDK’nın, yeni Tüketici Yasası gereği bankaların tüketicilerden alabileceği komisyon ve masraflara ilişkin yönetmelik taslağına göre, bankalar şu ücretleri alabilecek: “Tahsis ücreti, ekspertiz ücreti, taşınır ve taşınmaz rehin ücreti. TL ve döviz cinsi hesap işletim ücreti. Para çekme ve diğer banka ATM’sinden bakiye sorgulama.Elektronik Fon Transferi, havale, SWIFT, hatalı veya rutin işlem dışında yapılan para transferi. Asıl ve ek kart yıllık üyelik ücreti, kredi kartı yenileme ücreti.”

Üyelik Ücretini Kart Limiti Belirleyecek

Kart çıkaran tüm kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorunda olacak. Kredi kartı ücreti, tüketicinin ilk kullanımını takiben ve yıllık olarak tahakkuk ettirilebilecek; limiti 5 bin lira ve altında olan kredi kartlarından azami alınabilecek yıllık üyelik ücreti 25 lirayı geçemeyecek. Tutarlar BDDK tarafından değiştirilebilecek.
Tüketici ve konut finansmanı ücretlerinde, kullandırılacak krediler için tahsis ücreti dışında, istihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti, değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi her ne ad altında olursa olsun başkaca bir ücret talep edilemeyecek. Kredi tahsis ücreti, kullandırılan kredi ana parasının binde beşini ve aynı zamanda 500 Lirayı geçemeyecek.


Diğer Haberler