Kredi Kartında Akıllı Telefon Güvenliği

Yeni güvenlik sistemi, kredi kartlarının akıllı telefonların coğrafi konum bilgilerine göre çalışmasına dayanıyor.
27 Şubat 2014 Perşembe

Çalınan, kaybolan, ele geçirilen kredi kartları şirketleri yeni güvelik arayışları geliştirmeye zorluyor. Dünyanın önde gelen kredi kartı şirketlerinden Mastercard, mobil teknoloji şirketi Syniverse ile birlikte gerçekleştirdiği yeni bir teknolojiyi dün duyurdu. Yeni güvenlik sistemi, kredi kartlarının akıllı telefonların coğrafi konum bilgilerine göre çalışmasına dayanıyor.

Farklı bölgelerde işlemler reddediliyor

Geliştirilen sistem, özellikle yurtdışı seyahatlerine sık çıkan kullanıcılar için etkili önlemler ve kolaylıklar içeriyor. Bu sisteme sahip kredi kartları, eşleştirildiği akıllı telefonun yakın bir alanında olmadıkça çalışmıyor. Örneğin, Meksika'da seyahat eden birinin kartı Kanada'da kullanılmaya çalışıldığında işlem reddediliyor.

Yurdışında kredi kartı kullanımı

Mastercard'ın akıllı telefon coğrafi konum bilgilerine dayanan bu sistemi, güvenlik önleminin yanısıra bir de kolaylık getiriyor. Bankalarından uluslararası dolaşım özelliğini aktif ettirmeyen birçok kullanıcı yurtdışına çıktıklarında kredi kartlarını kullanamıyor. Bu yeni sistemde ise, kullanıcılar yurtdışına çıkarken akıllı telefonlarını da yanlarına götürmeleri durumunda bu türden sorunların önüne geçilebiliyor.

Mobil internet maliyetlerine çözüm

Mastercard, yeni sistemi için gereken yurtdışı mobil internet bağlantısı maliyetlerine de bir çözüm bulmuş. Şirket, kullanıcıların sürpriz tarifeler ile karşılaşmasını engellemek için ön ödemeli veri paketleri sunuyor.Bu paketler sayesinde sistemin ihtiyaç duyduğu GPS verileri kesintisiz alınabiliyor.

Diğer Haberler