Kredi Kartında BDDK 2014 Hedefileri

2014 yılı boyunca BDDK tarafından kredi kartına ilişkin yapılacak düzenlemeler.
24 Şubat 2014 Pazartesi 11:56


Son dönemde adı sıklıkla kredi kartı kullanımı ile birlikte anılmaya başlanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yeni kararları merakla beklenirken, Kurum kredi kartı ile ilgili 2014 hedeflerini açıkladı. O hedefler arasında yeni tartışmaları beraberinde getirecek pek çok madde yer alıyor.

Artık kredi kartı almak isteyenler çeşitli incelemelerden geçecek. Ekonomik ve sosyal statüsü, varlığı ve yükümlülükleri incelenecek. Bu araştırma esnasında kredi ödeme performansı da dikkate alınacak. Peki, kişinin kredi kartı alıp alamayacağı nasıl belirlenecek. İşte BDDK’nın kriterleri! 

Diğer Banka Hesaplarına da Bakılacak

  • Kredi kartı talebinde bulunan kişinin diğer bankaların verdiği kredi kartlarındaki limiti hesaba katılacak. Gelir ilgili kuruluşlara teyit ettirilecek.  
  • Bin TL’ye kadar limitler hariç olmak üzere, aylık veya yıllık ortalama gelir düzeyi, kart hamili tarafından beyan edilen ve ilgili kuruluşlarca teyit edilen gelirler üzerinden tespit edilecek. 
  • Kart hamilleri talep etmedikçe kredi kartı kart limitleri artırılamayacak. Limit artışları, artışın gerçekleşeceği tarihten on beş gün öncesinde yapılacak bildirime kart hamilince itiraz edilmemesi halinde geçerli olacak.
  • Limit artış işlemi öncesinde, kişinin gelir düzeyi kontrol edilecek. Yapılan kontrollerde, kart çıkaran kuruluşlardan temin edilen toplam kredi kartı limitinin kart hamilinin gelirinin dört katını aştığının tespiti durumunda, bu kartlar hakkında limit artış işlemi yapılamayacak. 
  • İlk defa kredi kartı sahibi olacak bir kişinin tüm kart çıkaran kuruluşlardan temin ettiği kredi kartları için tanınacak toplam kredi kartı limiti, ilk yıl için, ilgilinin aylık ortalama net gelirinin iki katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise dört katını aşamayacak.
  • Kredi kartı limiti 15 bin TL’ye kadar olan kredi kartları hakkında yılbaşından itibaren 1 Ocak 2015’e kadar iki puanlık artışla asgari ödeme oranı yüzde 27’ye çıkarılacak. 
Kredi kartlarının yanı sıra bir düzenleme de kredi karşılıklarına yönelik oldu. Yapılan düzenleme ile bankaların sermaye yeterliliği oranının hesabında kredi kartları vasıtasıyla mal ve hizmet alımı veya nakit olarak kullandırılan krediler ile taşıt kredilerinin risk ağırlığı artırıldı.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler