Kredi Kartınız Her An Yanınızda

En yeni teknolojilerin tanıtıldığı dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2014 de damgasını vuran Pulse Wallet bir Türk icadı.
21 Ocak 2014 Salı 15:07


CES'in yıldızlarından bir olarak görülen “wearable” yani giyilebilir bir ödeme sistemi olan "Pulse Wallet" Tük genci Mehmet'in imzasını taşıyor. Bu yeni ödeme sistemi ile medya da yakından ilgileniyor. Hatta ilk başlıklar atıldı, ilk haberler yayımlandı.

Shapiro  "Kendinizi cüzdan olarak kullandığınız yeni bir kartsız ödeme sistemi" başlıklı haberini, Huffington Post ise "Kredi kartını evde unuttuysanız damarlarınızı kullanın" başlıklı haberini takipçilerine aktardı. PulseWallet'ın mucidi ise 8 yaşında ailesiyle ABD'ye göç etmiş ve henüz 25 yaşında olan bir Türk genci Mehmet Sarıçiçek.
Konya'dan gelip ABD'nin New Jersey eyaletine yerleşen Mehmet, ailesiyle birlikte uzun yıllar restoran ve süpermarketlerde çalışmış. Bugün ailesi, ağırlıklı olarak Türkiye'den ithal ettikleri gıda ürünlerini satan bir market işletiyor. Amerika'da Mehmet isminin zor söylenmesinden dolayı kendisine "Matt" ismini seçmiş.

Penn State Üniversitesi'nde "Siber Güvenlik ve Kriptoloji" okuduktan sonra Silikon Vadisi'nde ödeme sistemleri üzerine çalışan Revel Systems şirketinde işe başlamış. Silikon Vadisinde biometrik ödeme sisteminin şef mühendisliğini yapmış. PulseWallet'ın doğuşu da aslında bu tecrübeye dayanıyor. Mehmet "Küçüklükten beri ailemle birlikte çalışıyorum. Ödeme sistemleri konusunda kullanıcı, işletmeci tarafından ne tür ihtiyaçların olduğunu, sistemin nasıl çalıştığını biliyorum. Bunu bir adım öteye taşıyacak bir fikir PulseWallet. Bu ürünü yaparken ilk önce parmak iziyle başladık. Sonra damara yöneldik. Şimdi de avuç içi damarıyla kendi patentimiz olarak ödeme sistemi geliştirdik" diyor.
Liseden sınıf arkadaşı Aimann Rashid ile birlikte geliştirmiş sistemi. Aimann da 24 yaşında, Arap asıllı bir genç. Mehmet'ten tek farkı onun ABD'de doğmuş olması.

Ödeme İşlemi Yarım Saniyede Gerçekleşiyor

PulseWallet temelde üç parça donanımdan oluşuyor: Bir tablet bilgisayar, bir kredi kartı okuyucusu ve bir avuç içi damar okuyucusu. Bu sistemde sıklıkla ziyaret ettiğiniz kafe, restoran, market gibi yerlerde kullanılabilecek sistemde öncelikli olarak kullandığınız bir kredi kartını, avuç içi damarlarınızla entegre ediyorsunuz. Bu bir seferlik işlem. Daha sonra aynı yere gidip alışveriş yaptığınızda yapmanız gereken tek şey avuç içinizi ödeme cihazına yerleştirmek. Sistem avucunuz ile ilişkilendirilmiş kredi kartınızdan gerekli tutarı tahsil ediyor.
 


Kategori:

Diğer Haberler