Kredi Kartlarına Öğrenci Düzenlenmesi

Genel alışverişi 9 taksitle sınırlayan benzin, gıda ve yemek harcamalarına da taksit yasağı getiren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) öğrenciler için yasağı kaldırdı.
16 Mart 2014 Pazar 01:07


Okullarda yenilen yemek BDDK tarafından eğitimin bir parçası sayıldı. Öğrenciler veya veliler yemek ücretini artık kredi kartı ile 9 taksitle ödeyebilecek. Bu habere öğrencilerden çok aileleri sevindi.

Genel alışverişi 9 taksitle sınırlayan benzin, gıda ve yemek harcamalarına da taksit yasağı getiren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) öğrenciler için yasağı kaldırdı. BDDK yasağı kaldırırken okullarda verilen yemeği eğitimin bir parçası saydı. Böylece öğrenciler ve veliler okullarda yılbaşında veya dönem başında ödedikleri yemek parasını kredi kartıyla 9 taksit yapabilecek.
BDDK bu yasağı Özel Okullar Birliği Derneği'nin isteği üzerine kaldırdı. Birlik BDDK'ya başvurarak her yılbaşında aldıkları yemek ücretine getirilen taksit yasağının kaldırılması istedi ve aynı zamanda yemek hizmetinin eylül ayında başlayıp haziran ayında sona eren bir hizmet olduğunu bildirdi.

Hizmetin sunulduğu süre esas alınarak bu hizmete ilişkin yapılacak ödemenin taksitlendirme değil aslında öğrenim ve yemek hizmeti verildikçe hak edilen bedelin kredi kartından tahsil edilmesi olduğunu savundu. Dernek ayrıca taksit yapılmadığı durumlarda velilerin her ay okula gelmek zorunda kaldığını ifade ederek ve taksit yasağının kaldırılması istedi.

Nakit Çekimler 9 Ayı Geçemeyecek

BDDK'nın Özel Okullar Birliği Derneği'ne gönderdiği yazıda kredi kartı ile yapılan alışverişler ile nakit çekimlerin 9 ayı geçemeyeceği ayrıca telekomünikasyon hizmetleri ve kuyum ile ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt harcamalarında taksit uygulanmasının yasaklandığı hatırlatıldı. Ancak eğitim hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası sayılan yemek hizmetlerinin BDDK yönetmeliği ile yasaklanan hizmetle aynı şey olmadığı kaydedilerek, yönetmelik uygulaması açısından eğitim hizmetlerinden ayrı olarak değerlendirilmemesi gerektiğinin düşünüldüğü açıklandı. Böylece işlemin 9 ayı geçmemek kaydıyla kredi kartıyla taksitlendirilebileceği dile getirildi. Böylece yasal bir değişikliğe de gerek kalmadığı vurgulandı.


Diğer Haberler