Kredi Kartlarında Tek Limit Uygulaması

BDDK tarafından başlatılacak olan uygulama herkesin tek bir kredi kartı limiti olacak.
07 Ekim 2013 Pazartesi 16:40


Artık hemen herkesin yaşamının bir parçası haline gelen kredi kartları gündemden düşmüyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) çeşitli önlemler alarak kredi kartı kullanımının hızla artmasını engellemeye çalışıyor olsa da alınan bu önlemlere karşın kart harcamaları rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. BDDK önce kredi kartları için asgari tutarları yükselterek kartların çok fazla kullanılmasını önlemek için çalışmalara başladı. Ancak bu çalışmadan istenen verim alınamayınca yeni yöntem arayışları gecikmedi.
Şimdilerde ise BDDk çok daha farklı bir çalışmanın hazırlıkları için kolları sıvadı. Yaklaşık iki yıldır üzerinde durulan bu çalışma tek limit uygulaması adını taşıyor. Bu uygulamanın tam olmasa da belirli özellikleri yavaş yavaş kredi kartı kullanan kişiler ile paylaşılmaya başlandı.

Tek Limit Uygulaması Neleri Kapsıyor?

Kredi kartı sahiplerinin büyük bir merakla beklediği bu uygulamanın temel içeriği ise şöyle; kredi kartı sahiplerinin aylık kazanç tutarları ve diğer durumlar hakkında ayrıntılı bir inceleme yapılacak. Bu incelemeler sonucunda da müşteriler için tek limit uygulaması başlatılıyor. Yani bir kişinin beş altı tane kredi kartı olsa bile kullanabileceği limit tek olacak. Kart sahipleri bu limiti isterlerse tek bir kredi kartı ile kullanabilir isterlerse farklı kredi kartlarında kullanabilir.
 
Bu uygulama henüz yürürlüğe girmedi ancak BDDK tarafından edinilen bilgilere göre kısa bir süre içerisinde bu uygulama için gereken bütün çalışmalar tamamlanacak ve bankalarda bu durum işleme konulmaya başlanacak. 
Kredi kartı sahipleri için belirlenecek olan tek limit uygulaması için bu kişilerin gelir bilgileri ayrıntılı olarak incelenecek. Böyle bir inceleme için de gerekli olan birkaç uygulama bulunmaktadır. Böyle bir uygulama da bu çalışma ile birlikte hazırlanmış olacak. Böylece bankalar insanların hem maddi durumları hem de hisse, kira gibi çeşitli gelir kaynakları da tek bir uygulama altında rahatlıkla görebilecek. Hazırlanacak olan bu uygulama sayesinde kişilerin aylık gelirleri ile kredi kartı limitleri arasında oluşan uçurumun da ortadan kaybolması amaçlanıyor. Bu sayede kredi kartı sahipleri düşünmeden harcadığı ancak asla ödeyemeyeceği kadar yüksek kredi kartı borçları ile baş etmek zorunda kalmayacak. 
 

Diğer Haberler