İş dünyasına dev kredi müjdesi, 2 yıl ödemesiz

Türkiye'nin geçtiği yeni ekonomik model kapsamında devreye alınması hedeflenen 60 milyar liralık destek paketinin detayları yavaş yavaş belli olmaya başladı.
22 Şubat 2022 Salı 09:08


İşte hazırlanan paketin tüm ayrıntıları;
 
Bilindiği üzere ekonomik krize karşı Türkiye yeni bir ekonomik modeli denemek için bir takım çalışmaları devreye almıştı. İşte bu model çerçevesinde yatırım ve üretim yapmak isteyen şirketlere Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 60 milyar TL'lik yeni bir destek sağlanacağı duyurulmuştu.
 
Çalışmalarda sona gelinen destek paketinin bu hafta devreye sokulması hedefleniyor. Ekonomi dünyasına finansman kolaylığı sağlamak için devreye alınacak olan destek 3 başlık altında verilecek. Yatırımcı ile ihracatçı için 25’er milyar TL ayrılırken, işletme harcamalarına belirlenen tutar ise 10 milyar TL.
 
ALINAN KREDİ KESİNLİKLE AMACI DIŞINDA HARCANMAYACAK
 
Detayları belli olmaya başlayan pakete göre;
 
Salgından dolayı 2 yıl önce verilen Kredi Garanti Fonu kredilerinden bir miktar amacı dışında kullanılmıştı. Bu kez verilecek kredide buna kesinlikle izin verilmeyecek. 
Yeni pelet için sözleşme ve faturaların belgelendirme zorunluluğu getirilecek. İşletme sermayesi ihtiyaçları için sadece kartlı harcama şartı olacak. Bu noktada nakit harcama yalnızca yüzde 10 ile sınırlı. Kredi verildikten sonra süreç yakından takip edilip, gerçek dışı beyanlarda yasal cezalar uygulanacak 
 
1. PAKET; YATIRIM DESTEK PAKETİ
 
Hazırlanan paket kapsamında verilecek krediler 2 yıl geri ödemesiz olacak. Bu krediler 8 yıl vadeli olup, orta, yüksek ve yüksek teknoloji üretimi yapan firmalara 1.25 kat kefalet limitiyle verilecek. Ayrıca yatırıma bağlı işletme kredileri için 6 ay ödemesiz dönem, 30 ay vade imkanı da sunulacak. Verilecek kredi her bir küçük ve orta büyüklükteki işletme için en çok 25 milyon lira, büyük firmalar için ise 100 milyon TL limitli olacak.
 
2. PAKET: İHRACAT YAPAN VEYA YAPMA POTANSİYELİ OLAN FİRMALAR
 
İhracat destek paketi kapsamında verilecek krediler ise 6 ay ödemesiz olup vedesi ise 18 ay olacak. Bu pakette faiz oranlarının da değişken olması planlanıyor. Bu destekten halen ihracat yapan veya ihracat yapma potansiyeli olan KOBİ'ler faydalanacak.
 
3. PAKET; İŞLETME HARCAMALARI İÇİN DESTEK 
 
Bu paket ile kredi alanlar, krediyi  6 ay geri ödemesiz bir sekilde kullanabilecek. Paketin vadesi de 24 ay olacak. Yine bu pakette de faiz oranı değişken olacak. Kredi 1 yıl boyunca kullandırılacak.

Diğer Haberler