Kredide SPK Dönemi

(SPK) dün açıkladığı 2014-2016 dönemine ilişkin stratejik planla, ABD ve Avrupa’da öne çıkan ‘crowdfunding- kitlesel fonlama’ gibi modern finansman yöntemlerinin incelenip hayata geçirlecek
02 Nisan 2014 Çarşamba 13:17


Geçtiğimiz yıl, (SPK) Sermaye Piyasası Kurulu’nun açıklamış olduğu 2014-2016 yıllarına ilişkin genel stratejik finansal planlamada, ‘Crowdfunding- Kitlesel Fonlama’ örneği gibi dünyada ilgi gören finansman yöntemlerinin ülkemizde hayata geçirileceği belirtilmişti.

Son dönemde Avrupa’da deneyimlenmiş yeni finansal bir kaynak olarak ortaya çıkan Crowdfunding yöntemi, yeterli ödeneğe sahip olmayan proje sahiplerinin, ihtiyaç duydukları fonu internet aracılığı ile toplaması olarak tanımlanıyor. Herhangi bir nedenden kredi alamayan ya da alınacak krediyi ödemeye yeterli gücü olmayan girişimcilerin başvurduğu bir yöntem olarak ortaya çıkıyor.

Dünyada özellikle ABD ve Avrupa'da yoğun ilgi gören sistem sayesinde dört milyar doları aşkın fon toplandığı belirtiliyor. Ülkemizde bu sistemle ilişki kuran bir kaç internet portalı bulunmakta olup, bunlar 2013 yılından beri hizmet veriyor.
Kitlesel fonlama olarak da bilinen sistemin, modern finansal analizler sonucunda, doğru projelerle Türkiye şartlarında daha fazla hayata geçirilmesi planlanıyor. Henüz yasal düzenlemelere sahip olmayan bu finansal sistem, SPK tarafından yapılan stratejik planlar doğrultusunda 2016 yılına kadar daha fazla talebe cevap verecek.

Öncelikli olarak vakıf ve dernek projelerinde işleyecek sistemin, piyasaya yenilik ve alternatifler getirmesi amaçlanıyor. Projelerin başarılı olması neticesinde, halka arz çalışmalarına geçilerek, projelerin kara dönüşmesi sağlanacaktır.


Kategori:
Etiket:
SPK

Diğer Haberler