Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır?

Kredili mevduat hesabı bir kredi türüdür.
27 Temmuz 2015 Pazartesi 12:56


Kredili mevduat hesabı aslında bir kredi türüdür. Çünkü kredili mevduat hesapları banka tarafından herhangi bir mevduat hesabı ile ilişkilendirilir ve bu şekilde banka müşterileri tarafından kullanılması sağlanır. Ek hesaptan avans hesabına, esnek hesaptan diğer avantajlı uygulamalara kadar pek çok özellik ile donatılmış olan kredili mevduat hesabı bakiyede para olmasa dahi belirli bir miktara kadar para kullanılmasını sağlayan bir hesap türüdür.

Kredili Mevduat Hesabına Kimler Sahip Olabilir?

Bankalar genellikle kredili mevduat hesaplarını, maaşını bankadan alan müşterilerine sunmaktadır. Çünkü bu kişilerin gelirleri banka tarafından bilinir. Ancak size bankanız tarafından böyle bir imkan sunulmadıysa bir başvuruda bulunarak kredili mevduat hesabı sahibi olmak istediğinizi bankanıza iletebilirsiniz. Kısa sürede hesabınız açılacak ve kullanımınıza sunulacaktır.

Ancak maaşınızı bu bankadan almıyorsanız banka size kredili mevduat hesabı açma koşulları olarak bir dizi şartı yerine getirmenizi isteyebilir. Ya da ek hesap, avans hesap gibi özelliklerden yoksun bir kredili mevduat hesabı açabileceklerini bildirebilir. Ancak nakit avans çekimi bu hesabın en mühim özelliğidir. Kredi kullandığınızda daha yüksek bir faiz oranı ile karşılaşırken hesabınızdan nakit avans çektiğinizde çok daha düşük bir faiz oranı işleme alınacaktır.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılmalı?

Bu hesaba sahip olanlar öncelikle borçlarını verilen süre içerisinde ödemeye özen göstermelidir. Çünkü bankalar yasal borç ödeme süresi dolduğunda hemen yasal işlem başlatma kararı alır. Bu durumda kredili mevduat hesabınız kapanabilir, maaşınıza el konabilir ve kredi kartınıza dahi bloke konabilir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler