Kronik hastalığı olan 9 bin kişiye nakdi yardım

Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'un açıklamalarına göre, toplam 9 bin kronik hastalığı olan vatandaşa nakdi yardım yapıldı.
26 Mayıs 2020 Salı


Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ağır kronik rahatsızlıkları bulunan 6 bin 564 ihtiyaç sahibi vatandaşa düzenli nakdi yardım sağlandığını belirtti. Bununla birlikte 2 bin 135 kronik hastalığı sebebiyle cihaza ihtiyaç duyan kişinin ise elektrik faturalarının bakanlık tarafından karşılandığını söyledi.

SSPE hastalarına nakdi yardım

Aile Bakanı Selçuk, yaptığı açıklamada, ağır kronik rahatsızlıkları bulunan hastalara yönelik sosyal yardım programı ile kızamık ve tüberküloz mikroplarının yol açtığı SSPE nedeniyle mali ve psikososyal kayıplar yaşayan hastalara aylık düzenli nakdi yardımda bulunduklarını belirtti.

Tüberküloz hastalarının tedavi süreçlerine bağlı olarak desteklerin 6 ay ila 2 yıl sürdüğünü söyleyen Bakan Selçuk, SSPE hastalarının da tedavi süreçleri boyunca desteklenmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Elektrik tüketim desteği verildi

2019 yılında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında düzenli yardım alan hanelere başlatılan “elektrik tüketim desteği” kapsamında cihaza bağımlı yaşayan ihtiyaç sahiplerinin elektrik masrafları da karşılanacak.
Bu destek kapsamında hastaların bulundukları konutların elektrik faturalarının kullanılan cihazın tüketim düzeyi dikkate alınarak aylık 200 TL’ye kadar desteklendiği bilgisini veren Bakan Selçuk, bununla birlikte hanelere kesintisiz güç kaynağı desteğinin de sağlandığını belitti. Ayrıca bir defaya mahsus cihazların bağlandığı tarihten sonraki birikmiş olan elektrik borçlarının da ödendiğini kaydetti.

Aynı zamanda Kovid-19 ile mücadele sürecinde kronik rahatsızlığı bulunanların 1 Ocak ve sonrasında süresi dolan sağlık raporları da ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacak.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler