Kullanılan Toplam Kredinin Yüzde İkisi Takipte

Tüketici kredisi ve konut kredisi kullanan toplam kişi sayısı 2013 yılı sonunda bir önceki yıla göre yüzde 9 oranında arttı.
08 Haziran 2014 Pazar 04:04


Kredi yer yer hepimizin gereksinim duyduğu ve değişik nedenler ile kullandığı bir yöntem. Bazen ev almak için. Bazen eşyalarımızı değiştirmek için toplu paraya gereksinim duyduğumuz zamanlarda.

Ancak olay kredi çekmekle bitmiyor. Türkiye Bankalar Birliği, Tüketici ve Konut Kredi Raporu açıklandığında ortaya çıkan gerçeklik düşündürücü. Rapora göre kullanılan hem ev, hem tüketici kredisinde kullanılan rakam da kişi sayısı da geçen yıla göre % 4 oranında arttı. Yani aslında piyasada hala bir talep var.
Taşıt kredilerinde ise önceki yıllara göre % 20 oranında bir düşüş var. Yine yapılan açıklamalara göre geçen yıl toplamda 5 milyar 32 bin TL düzeyinde gerçekleşen takipteki krediler, tüketici kredileri ve konut kredileri toplamının yüzde 2'sini oluşturdu.

Bu ise oldukça düşündürücü bir rakam.  Bu değere göre kullanılan kredi biçimi ister tüketici kredisi olsun, isterse konut kredisi % 2lik bir kesim çektiği borcu bir biçimde ödememiş, ödeyememiş. Takibe alındığında ise faiz işliyor ve olay icraya kadar varıyor.

Buradan ise şunu söylemek gerekiyor, kredi çekerken çok iyi düşünmek ve ödeneceğine emin olunduktan sonra krediyi çekmek gerekiyor. 

Kategori:
Etiket:
TBB

Diğer Haberler