​Kur korumalı hesaplarda kur açıklama saatleri değişti

Kur korumalı TL mevduat / katılma ve Altından dönüşümlü TL mevduat / katılma hesapları günlük açılış kuru altı saat başı açıklanacak.
31 Aralık 2021 Cuma

Merkez Bankası yaptığı bildirimde, her gün saat 11’de açıklanan, yeni hesapların açılış tarihlerinde hesaplamada kullanılacak dönüşüm kur oranında revizyon yapıldığını bildirdi. Resmî Gazete'de yayımlanan tebliğler kapsamında güncellenmiş Uygulama Talimatlarını yayımladı. Altın hesaplarından Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına ve Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümde uygulanacak kur ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Vade açılışında tek bir saat esas alınmayacak

Daha önce yeni TL mevduat / TL katılma hesaplarının açılış tarihinde uygulanan yöntemde saat 11’de kur açıklanıyordu. Artık hesap için açılışta kullanılacak dönüşüm kuru günde altı defa açıklanacak. Saat 10’da başlayacak olan hesaplamada dönüşüm kuru, her saat başı; 11, 12, 13, 14 ve 15 saatlerinde yayınlanacak.

Vade sonu kuru nasıl oldu?

Vade sonundaki saat uygulaması halen aynı devam ediyor. Saat 11’de açıklanan hesaplamada kullanılacak olan döviz satış kuru kullanılmaya devam edecek.

Altında TL’ye dönüşümde de yeni düzenleme

TCMB ayrı bir tebliğ daha yayınlayarak altından TL’ye dönüşüm hesapları için de bir tebliğ yayınlayarak kur korumalı TL mevduat / katılma hesaplarında uygulanan hesaplamada kullanılacak açılış kurunun açıklanacağı tek saat olan 11’i altı saatle değiştirdiğini açıkladı. Buna göre altından dönüşümlü hesaplar için de 10, 11, 12, 13, 14 ve 15 saatlerinde gram altın Türk lirası karşılığı alış fiyatı açıklanacak. Vade sonu hesaplamasında ise saat 11’de açıklanan satış fiyatı esas alınmaya devam edecek.

>

Diğer Haberler