Kuveyt Türk 70 Milyar TL Finansman Kullandırdı

Kuveyt Türk, 2020'nin ilk çeyreğinde fon büyüklüğünü yüzde 20,8 artırarak 70 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaştı.
21 Mayıs 2020 Perşembe

Türkiye’nin öncü katılım bankalarından olan Kuveyt Türk, 2020’nin ilk çeyreğinde kullandığı fon büyüklüğünü yüzde 20,8 artırdı ve 70 milyar TL’lik fon büyüklüğüne erişti. Yenilikçi ürünleriyle dikkat çeken Kuveyt Türk, 2019 sonuna göre yüzde 15,6 artış yakaladı ve toplanan fon büyüklüğünü 98,8 milyar TL olarak açıkladı. Bu süreçteki karını ise yüzde 24,3 oranında artırarak 316 milyon TL’ye çıkardı. Bu sonuçlar göz önüne alınarak, Kuveyt Türk, öz varlıklarını 6,8 milyar TL’ye, aktif büyüklüğünü ise 118,3 milyar TL’ye çıkardı. Böylece katılım bankaları arasındaki liderliğini sürdürürken, bankacılık sektöründe 11’inci sırada yerini aldı.

“Büyümeye Bu Yıl Da Devam Ettik”

Genel Müdür Ufuk Uyan, 30 yılı aşkın süredir katılım finans esaslarına uygun olarak müşterilerine hizmet verdiklerini belirterek, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2020’nin ilk çeyreğinde de büyüme istikrarlarının devam ettiğini aktardı. Koronavirüs salgınına karşı devletin aldığı önlemlere ilk günden bu yana uyduklarını; çalışanlarının ve müşterilerinin sağlıkları konusunda gerekli tedbirleri aldıklarını söyleyen Ufuk Uyan, süreci yönetenlerin tavsiyelerine uymaya devam edeceklerini aktardı.

“Müşterilerimize Yapılandırma İmkânı Sunduk”

Koronavirüs sürecinde ana gelir kaynaklarında sorun olan müşterileri ve gerçek ihtiyaç sahipleri için sundukları desteklerden de bahseden Genel Müdür, Kuveyt Türk’ün müşterilerinin talepleri doğrultusunda esnek vade yeniden yapılandırma imkânı sunduğunu belirtti. Süreç boyunca Nisan sonuna kadar olan ödemelerin haziran sonuna kadar ve masraf ya da kâr payı alınmaksızın ertelendiğini; mevcut ödeme planı dahilinde esneklik talep eden müşterilerin ise finansmanlarını yeniden yapılandırdıklarını söyledi. Aynı zamanda yeni finansmanlar da vermeye devam ettiklerini dile getirdi.

Kuveyt Türk’ten Çiftçiye Destek

Salgın sürecinde çiftçilere de destekte bulunmaya devam ettiklerini altını çizen Genel Müdür Uyan, bu süreçte temel gıda ihtiyacının karşılanmasının önem arz ettiğini, bu nedenle de 500 milyon TL limitli bir finansman paketi oluşturduklarını söyledi. Haziran ayı sonuna kadar bu pakete başvurular devam edecek. Aynı zamanda yüzde 0,79 kar oranlarıyla faizsiz finansman modeli ile geri ödeme imkânı da çiftçileri bekliyor. Ödeme koşullarındaki esnekliğe de değinen Uyan, “Ödemeleri yılda bir kez yapma imkânı da sağlayarak bu zorlu süreçte çiftçilerimizin yanında yer alıyoruz” dedi.

Yenilikçi Fikirler Üreten Innhouse Açıldı

Kuveyt Türk’ün yenilikçi ürün ve hizmetleri ile dikkat çeken, özgün tasarımıyla öne çıkan bir inovasyon merkezi kurduğunu belirten Ufuk Uyan, geleceğin finans sektörünü şekillendirecek, yenilikçi fikir ve projeler üretmeyi hedef edindiklerini belirtti.

Alacağım Güvende Sistemi

Araç ve konut alım-satımlarında işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için “Alacağım Güvende Sistemi” oluşturduklarını belirten Genel Müdür Uyan, Kuveyt Türk müşterisi olsun olmasın, herkesi bu sistemden faydalanabileceğini vurguladı. Üstelik ilk lansman kapsamında hiçbir masraf talep edilmediğinin de altını çizdi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler