KYK borçlarında düzenleme sinyali: Cumhurbaşkanı açıkladı

"KYK borçları siliniyor mu? KYK borçlarında faiz indirimi yapılacak mı?" Detaylar haberimizde.
16 Temmuz 2022 Cumartesi

KYK borçları için muhalefetin "faiz" söylemine karşın iktidar KYK borçları ile ilgili olarak düzenleme yapma kararı aldı. Bu da "KYK borçları silinecek mi?" sorusunun gündeme gelmesine neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü etkinliğinde bir dizi açıklamada bulunarak KYK borçları sorununun pazartesi günü kabinede değerlendirileceğini ve müjdeli haberin gençlere açıklanacağını belirtti.

Gençleri faize ve enflasyona kurban etmeyiz

“Yaşadığımız diğer sorunların, küresel ve bölgesel krizler elbette bizi de etkiliyor. Hayat pahalılığı başta olmak üzere insanları sıkıntıya düşüren gelişmeler yaşıyoruz. Hiçbir sorunumuz çözümsüz değildir, hiçbir yük kalıcı değildir. Bay Kemal çıkmış, üniversiteli gençlerimizi, KYK ve onların burslara faiz yükü bindiriyormuşuz. Faizin en büyük düşmanı biziz. Allah nasip ederse ilk kabine toplantımızda bu konuyla ilgili açıklamayı toplantı sonrası yapacağız. Gençlerimizi faize kurban etmeyiz.”

“Kabine toplantısı sonrası açıklama gelecek”

“Daha da ileri gidiyorum. Enflasyona da kurban etmeyiz. Çalışmamızı yapıyoruz, kabine toplantımızdan sonra da gerekli açıklamayı yapacağız. Milletimizin sıkıntılarını, ülkemizin imkanlarını da en iyi biz biliyoruz Bay Kemal biz. Göreve geldiğimizde öğrencilerin aldığı burs 45 liracıktı. Üniversite harcı kaldıran kimdi? Biz kaldırdık. Ekonomide önceliğimiz milletimizin işine, aşına vererek kritik tercihte bulunduk. 31 milyona yaklaşan istihdam, sanayi, yıllık 250 milyar dolara yaklaşan ihracatımızla kesintisiz büyüyen bir Türkiye fotoğrafı ile karşı karşıyayız. Enflasyonu kontrol altına aldıkça bu tablonun güzelliği daha da iyi anlaşılacaktır."

KYK borçları silinecek mi? Beklentiler neler?

Milyonlarca genç “KYK borçları silinecek mi?” sorusuna yanıt arıyor. Beklentiler, borçların faizlerinin silinmesi ve uygun taksitlendirmeler ile borçların yapılandırılması olarak ortaya çıkıyor. Uzmanların beklentileri ise daha farklı. Faizlerin silinmesi üzerinde değil faizlerde indirim yapılması üzerinde durulduğu belirtiliyor. Aynı zamanda icra işlemleri başlatılan borçluların da icralarının durdurulması gündemde. Bu noktada anaparanın sabit kalacağı da belirtiliyor.


 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler