Macquaire'nin Çanları Gelişen Piyasalar İçin Çalıyor

Macquire analistlerine göre gelişmekte olan piyasalar için yeni bir kriz kapıda, ancak bu kriz 1997 Asya finans krizi gibi "kalp krizi" değil, kronik bir kardiyovasküler hastalık.
17 Eylül 2015 Perşembe

Macquaire analistlerine göre gelişmekte olan piyasalar için yeni bir kriz kapıda, ancak bu kriz 1997 Asya finans krizi gibi "kalp krizi" değil, kronik bir kardiyovasküler hastalık.

1997 yılında Tayland bahtına karşı spekülatif ataklar gerçekleşmiş, bu da ülkeyi para birimini devalüe etmek zorunda bırakmıştı. Daha sonra bu girişime domino etkisiyle Malezya, Singapur ve Endonezya da katılmış, hemen ardından gelen Hong Kong piyasasındaki büyük düşüşler de küresel çapta büyük krizlerin ve kayıpların yolunu açmıştı.

Analistlerin kullandığı ifadelerse şu şekilde: “Gelişen ekonomiler ve piyasalar, 1997’deki gibi sert bir kalp krizi geçirmek yerine, kronik bir haftalık olarak tanımlanabilecek ve daha uzun sürecek sıkıntılı bir dönem ile karşı karşıya kalabilir. Çin’in küresel ticaret sistemine entegre olması gelişen piyasaların hızlı bir şekilde toparlanmasına destek olmuştu. Ancak bu ortam gelişen ülkelerin önümüzdeki 5-10 yılda karşılaşacakları bir durum değil. Uzun vadeli yapısal değişimler son dönemdeki aşırı borçlanma ve kapasite aşımından etkileniyor.” 

Analistlerin dikkat çektiği bir başka nokta olarak da Türkiye, Güney Afrika ve Malezya gibi ülkeler temelde en büyük riske sahipken, Çin, Filipinler ve Güney Kore daha iyi pozisyon almış görünüyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler