Marmara Üniversite Arazileri TOKİ İhalesi ile Satılacak

Marmara Üniversitesi'nin İstanbul'un en değerli ilçelerindeki 14 kampüsü yeni yere taşınıyor. Milli Emlak'a ait araziler için TOKİ ihale açacak
22 Nisan 2014 Salı 02:21


Marmara Üniversitesi’nin Maltepe Başıbüyük’teki 3 bin dönümlük yeni kampüsünün inşaatı, tüm hızıyla devam ediyor. Haydarpaşa’daki 7 bin öğrencili Tıp Fakültesi, geçtiğimiz şubatta Maltepe’ye taşınırken, Diş Hekimliği Fakültesi binası ise bitmek üzere. Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin (Hemşirelik, Ebelik, Diyetisyenlik, Fizyoterapi, Hastane Yöneticiliği) temeli mayıs, Eczacılık Fakültesi’nin temeli ise haziranda atılacak. Nişantaşı’ndaki Diş Hekimliği ile İletişim fakülteleri, önümüzdeki haziranda geçici olarak Haydarpaşa’ya taşınacak. Maltepe’deki şantiye görevlileri, “Fakülteler peyderpey yapılıyor. İnşaatı biten buraya taşınacak” açıklamasını yapıyor.

Maltepe Başıbüyük’teki kampüs projesi, askeri tesislerin taşınması gündeme geldiğinde ortaya çıktı. 2011’de, içinde Kenan Evren Kışlası’nın da bulunduğu arazi, O dönem Kara Kuvvetleri Komutanı olan Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun desteğiyle Marmara Üniversitesi’ne verilmişti. Kıvrıkoğlu,  müteahhitlerin göz diktiği adalar ve Marmara Denizi manzaralı bu değerli arazi için bilim kurumunun yer almasını olumlu bulmuştu.
Gülden Aydın'ın Hürriyet'teki haberine göre Marmara Üniversitesi’nin İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasında yer alan 14 kampüsünden boşalan arazileri ise TOKİ ihaleyle satacak. TOKİ Başkanlığı, görüşmelerin seyri hakkında “Marmara Üniversitesi ile protokol çalışmalarımız, taslaklar üzerinde karşılıklı görüşmelerimiz devam ediyor. Henüz imza aşamasına gelmedik” açıklamasını yaparken, Marmara Üniversitesi Rektörü Zafer Gül ise, “TOKİ ile başlayan protokol görüşmelerine Maliye Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve üniversitemiz katıldı. Yerel seçimler nedeniyle duran görüşmeler haziranda bitecek ve imza atılacak” şeklinde konuştu.

Zafer Gül, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, tüm arazilerinin Milli Emlak’tan tahsisli olduğunu belirterek şunları söyledi: “Dolayısıyla satılması değil, kurumlar arası takası söz konusu. Yeni kampüs, Maliye Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün arazilerine yapılıyor. Üniversite olarak bizim ihaleye vermemiz, para işlerine girmemiz söz konusu olamaz. Araziler bize ait değil ki. Kamu arazileri. Dolayısıyla TOKİ eliyle satışa çıkarılmasını sağlayan Milli Emlak’ın bağlı bulunduğu Maliye Bakanlığı. Üniversitemizin satışla bir ilgisi yok. İmzalar atılıp işlemler tamamlandığında kamuoyuna duyuracağız. Askeri arazideki inşaatlara başlamak için Kışla’nın taşınmasını bekliyoruz.”

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler