Mayıs ayı ihracat verilerimiz yüzde 10,84 arttı

Mayıs ayı ihracat verileri Nisan ayına göre 10,84 arttı. Geçen yılın aynı döneminde göre de %40 azaldı.
04 Haziran 2020 Perşembe

GTS verilerine göre ülkemiz ihracat verileri Mayıs ayı itibariyle yükselişe geçti. Nisan ayına göre ihracat verilerinde artış söz konusuyken, pandemi nedeniyle ihracatta ciddi bir düşüş yaşandı.

2019 Nisan-Mayıs ayı verileri ile 2020 Nisan-Mayıs ayı verileri kıyaslandığında %40,88'lik bir azalış söz konusu. Mayıs ayında 9 milyar 964 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken, 2019 Mayıs ayında gerçekleşen ihracat 13 milyar 949 milyon dolar olarak kaydedilmişti.

Pandemi nedeniyle yaşanan talep azalmaları, karantina önlemleri, sokağa çıkma yasakları, sınır önlemleri gibi birçok durum ihracatın azalmasına neden oldu. Özellikle AB ülkelerinin pandemiden ağır bir şekilde etkilenmeleri, talep ve pazar daralmalarına ciddi anlamda yol açtı.

Avro bölgesine dair GSYİH yılın ilk çeyreğinde %3,8 oranında daraldı. Avro bölgesine dair bu daralma, 1995 yılından 2020'ye kadar ki en ciddi daralma olarak kayıtlara geçti.

 

Nisan'da çalışma süresi daha fazlayken, Mayıs'ta çalışma süresinin daha az olmasına rağmen artış söz konusu!

2020 yılı Mayıs Ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatif Verileri'ne göre Nisan ayında çalışma süresinin daha fazla olduğu görüldü. Mayıs ayında uygulanan sokağa çıkma yasakları, 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı gibi resmi tatiller göz önünde bulundurulduğunda, Mayıs ayında sadece 16 gün çalışıldı.

16 günlük çalışma süresine rağmen Nisan ayına göre ihracat rakamı %28,8 oranında artış gösterdi. Haziran ayıyla birlikte bu rakamın toparlanma sürecinin de etkisiyle çok daha ciddi bir artış göstermesi beklendiği belirtilirken, Mayıs ayındaki ithalatın da geçen yıla göre %27,69 azaldığı açıklandı.

Dış ticaret hacmi mayıs ayında %33 azaldı

Mayıs ayında dış ticaret açığımız 3 milyar 442 milyon dolar olarak kaydedildi. Dış hacmi ise 2019 Mayıs ayına göre %33,98 azaldı ve 23 milyar 370 milyon dolar olarak açıklandı.

Nisan ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı %66,3 olarak kaydedilmişti. Mayıs ayında ise bu oran %8 oranında artış gösterdi. Mayıs ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı %74,3'e kadar çıktı. Ocak ve Mayıs ayları içerisinde bu rakamın %74,6 olarak kayıtlara geçti.

Almanya ilk sırada yer aldı

Mayıs ayıyla birlikte en çok ihracatta bulunduğumuz 3 ülke arasında ABD, Irak ve Almanya yer aldı. Almanya pandemi sürecinin etkilerini ağır bir şekilde hissettiğimiz bu dönemde en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke olarak kayıtlara geçti. Ayrıca ithalat konusunda da Çin, Rusya ve Almanya ilk 3 sıradaki ülkeler olarak açıklandı.

Fransa, Belçika, İngiltere, ABD, Rusya ve Kanada gibi birçok ülkeye Mart ayında ciddi ihracatlar söz konusuyken, pandemi nedeniyle Nisan ayında söz konusu ülkelere gerçekleşen ihracatlarda ciddi anlamda azalmalar meydana geldi.

Fransa'ya gerçekleşen ihracat %50,2 oranında azalırken, İngiltere'ye %55, Belçika'ya %38,1, Rusya'ya %35,8, Kanada'ya %37,2 ve ABD'ye %29,3 oranında azaldı. Mayıs ayında ise oranlarda ciddi bir artış söz konusu oldu. Fransa'ya olan ihracatımız %71,5 artış gösterdi. Ayrıca Belçika'ya %57,9, İngiltere'ye %54,7, ABD'ye %45,6, Rusya'ya ve Kanada'ya %45,6 ihracatımız arttı.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler