Mayıs ayı otomotiv endüstrisi ihracat verileri, Nisan ayına göre umut verdi

Otomotiv endüstrisi ihracatı Mayıs ayında 1,2 milyar dolara kadar çıktı. Nisan ayına göre otomotiv endüstrisi ihracatı umut vermeye başladı.
05 Haziran 2020 Cuma

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin açıkladığı verilere göre, otomotiv sektörünün ihracat rakamları Nisan ayına göre Mayıs ayında ciddi bir yükseliş gösterdi.

Mayıs ayında toplam 1 milyar 203 milyon dolarlık ihracat yapan Türkiye otomotiv sektörü, 2019 Mayıs ayı verilerine bakıldığı zaman %56 oranında bir düşüş yaşadı. Düşüşün temel nedeni olarak pandemi öne çıkarken, 2020 Ocak-Mayıs aylarında otomotiv sektörü toplamda 8,8 milyar dolarlık satış yaptı. 2019 Ocak-Mayıs dönemine göre 2020 Ocak-Mayıs dönemi, %33 oranında geriledi.

2020 Mayıs ayında binek araçların ihracatı %52 azaldı. Azalışla birlikte Mayıs binek araç ihracat tutarı 474 milyon dolara düştü. Aynı dönemde otobüs, minibüs ve midibüs gruplarında ise %64'lük bir kayıp yaşandı. Kayıpla birlikte söz konusu grubun Mayıs ayı ihracat tutarı 73,5 milyon dolar olarak kaydedildi.

Bununla birlikte tedarik endüstrisinde kayıp 451 milyon dolarlık gerilemeyle %57 oranında oldu. Eşya taşımada kullanılan motorlu araçlarda ise 145 milyon dolarlık bir gerileme %63'lük bir kayba yol açtı.

Türkiye otomotiv sektöründe tedarik endüstrisinin en önemli müşterilerinden biri olan Almanya'ya ihracat %60 azaldı. Fransa'ya otomotiv ihracatımız %71, İtalya'ya %60, Romanya'ya %56, ABD'ye %72, İngiltere'ye %76 ve Rusya'ya %51 oranlarında azaldı.

Binek otomobil başta olmak üzere otobüsü, minibüs ve midibüs ihractlarında veriler

2020 Mayıs ayı içerisinde binek otomobil ihracatında en çok düşüş yaşanan ülke İtalya oldu. Mayıs ayında binek otomobil ihracatımız İltaya'ya %87 oranında azaldı. İtalya'nın Avrupa'da pandemiyi en sert hisseden ülkelerden biri olması, bu düşüşün temel nedenlerinden biri olarak belirtildi.

Ayrıca İtalya'yı, %55 ile İspanya, %47 ile İngiltere, %46 ile Fransa ve %33 ile Almanya binek otomobil ihracat azalışı konusunda takip etti. Mayıs ayında binek otomobil ihracatı konusunda artış yaşanan ülkeler de vardı. Belkçika ve Slovenya'ya binek otomonil ihracatında %6 artış söz konusu oldu.

Pandemi nedeniyle eşya taşımak için kullanılan motorlu taşıtların ihracatı konusunda Almanya'ya %84'lük bir azalma meydana geldi. Ayrıca söz konusu azalmalar, İtalya için %71, İngiltere için %37, Fransa için %57 ve Slovenya için %46 olarak kaydedildi. Otobüs, minibüs ve midibüs konusundaki azalmalar da İtalya için %92, Romanya için %91, Fransa için %73 ve Almanya için %47 olarak bildirildi.

Endüstri konusunda en çok ihracat yaptığımız ülkeler başında Almanya gelirken, Almanya'ya olan endüstri ihracatımız %57 gerileyerek, 182 milyon dolara kadar düştü. Bu konudaki diğer önemli pazarlar arasında yer alan Fransa ve İngiltere'ye olan ihracatımız, %55 ve %53,5 oranında geriledi. Fransa'ya olan endüstri ihracatı 144 milyon dolara, İngiltere'ye olan ihracatımız 81 milyon dolara kadar düştü.


 

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler