“MB Mesajdan Nasibini Almadı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası ile ilgili son açıklaması.
28 Ocak 2015 Çarşamba 13:31


Merkez Bankası verilen mesajdan nasibini almış değil.” Bu sözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ait. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın böyle bir açıklama yapmasının nedeni ise Merkez Bankası’nın politika faizini % 8,25’ten % 7,75 oranına düşürmüş olmasıydı. Faiz indirimine neden olan gelişme olarak petrol fiyatlarındaki düşüşü gösteren Merkez Bankası yarım puanlık faiz indirimi yaptığını açıklamıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan bu indirimi yeterli bulmadı ve yatırımlar için faizin daha düşük olması gerektiğini dile getirdi.

Etiyopya’ya hareket etmeden önce Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde Merkez Bankası vardı. Türkiye’nin daha düşük faiz oranlarına ihtiyacının olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan zaman zaman sert ifadeler de kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası’na “Vatandaşı aldatmanın anlamı yok” şeklinde seslendi.

“Neyi Bekliyorsun Sen?”

Merkez Bankası geçtiğimiz hafta da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Erdoğan "Dünyada herkes faizleri indirirken bizim merkez bankamız hala aynı yerde duruyor, inmiyor, neyi bekliyorsun sen?" şeklinde bir açıklama yapmıştı. Havaalanında da sert üslubunu "Ne kadar ucuz üretim yapabilirsek iç piyasada da imkânlarımız artacaktır" sözleriyle sürdürdü.
Cumhurbaşkanı Erdoğan siyasi cepheden gelen eleştirilerin Merkez Bankası'nın bağımsızlığına müdahale olduğu iddialarına da yanıt verdi. Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "Merkez bankası yaptıklarıyla eleştirilemez değildir, yanlış adımlar attıkça bu eleştirileri de alacaktır. Bu konuda Cumhurbaşkanı olarak bu hassasiyeti sürdüreceğim. Canımı yakan konulardan biri de bu yüksek faiz uygulamasıdır." 

Kategori:

Diğer Haberler