Merkez Bankası başkanı görevinden alındı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevinden alınarak, eski maliye bakanı Naci Ağbal göreve getirildi.
07 Kasım 2020 Cumartesi

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarihidne bir ilki yaşamıştı ve ilk defa Merkez Bankasının başkanı görevinden alınmıştı. Murat Çetinkaya cumhurbaşkanı kararı ile görevinden alınmış, yerine ise Murat Uysal getirilmişti. Görev süresinin tamamlanmasına 10 ay kalan Murat Çetinkaya'nın görevden alınması hakkında Cumhurbaşkanı açıklamalarda bulunmuş ve bu durum birçok kesim tarafından tepkiye neden olmuştu. Dün yani, 06 Kasım 2020 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanı Murat Uysal da görevinden alındı.

Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alınan Murat Uysal, yerini eski maliye bakanı olarak bilinen Naci Ağbal'a zorunlu olarak devretti. Resmi Gazete'de yayımlanan bu karar yine birçok ekonomi uzmanı tarafından eleştirilirken, Cumhurbaşkanlığından konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Eski Türkiye Cumhuriyet Bankası Başkanı olan Murat Çetinkaya'nın görevden alınıp, Murat Uysal'ın göreve getirilmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, Murat Çetinkaya'nın görevden alınması hakkında "Türkiye Cumhuriyet Merkez Başkanı Murat Çetinkaya'yı görevden aldık. Bunun nedeni ise laf dinlememesi" sözlerini sarf etmişti.

Murat Çetinkaya'nın geçtiğimiz günlerde Türk Lirası hakkında yaptığı açıklamalar şok etkisi yaratırken, Dolar ve Euro gibi para birimlerinin son dönemde zirve yapması sonucunda böyle bir karar alındığı yönünde tahminlerde bulunuldu.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler