Merkez Bankası Politika Faizini 50 Baz Puan Düşürdü

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini %8,75'ten 8,25'e düşürdü.
21 Mayıs 2020 Perşembe


Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 21 Mayıs’ta toplanarak politika faiz oranını düşürme kararı aldı. %8,75 olan politika faizini yarım puan aşağı çekerek yüzde %8,25’e indirdi.

Ocak ve şubat aylarında finansal koşullardaki iyileşmeye vurgu yapılan açıklamada mart ayı itibariyle yaşanmaya başlanan pandeminin, iç ticaret, turizm ve dış ticaret üzerindeki olumsuz etkileriyle iktisadi faaliyetlerin zayıflamaya başladığı belirtildi. Nisan ayında derinleşen yavaşlamanın, mayıs ayının ilk yarısında yüksek frekanslı göstergelerde kısmi normalleşme adımlarıyla dipten dönüş sinyalleri içerdiğine dikkat çekildi. Bununla birlikte salgına bağlı gelişmelerin ülke üzerindeki olumsuz etkilerinin kısıtlanması açısından finans piyasalarının, kredi kanallarının ve firma nakit akışlarının sağlıklı işlemesinin öneminden bahsedildi.

Mali Tedbirler Katkı Sağlayacak

Kurul kararında, yakın dönemde uygulanmaya başlanan parasal ve mali önlemlerin, üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve pandemi sonrası toparlanmaya destek olacağı değerlendirmesi yapıldı. İhracat ve turizmde gözlenen düşüşe karşın, ithalatın sınırlayıcı etkisi ve emtia fiyatları cari işlemler dengesini yıl genelinde ılımlı bir seyir izleyecek görüşü kararda belirtildi.
İç talep koşullarındaki gelişmelere bağlı çekirdek enflasyon göstergelerinin seyri ve enflasyon beklentilerinin ılımlı seyredeceği kanaati kararda vurgulandı. TL’nin değer kaybına karşın, petrol ve metal fiyatlarındaki olumlu durumun enflasyon görünümünü de pozitif etkilediği açıklandı.

Enflasyon Düşüş Trendine Devam Etmeli

Kurul, enflasyon düşüş sürecinin devam etmesinin, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin düşmesi ve ekonomideki toparlanma sürecinin güç kazanması açısından büyük bir önem taşıdığını belirtti. Temkinli para politikasının sürmesinin önemi de kurul kararında vurgulandı.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler