Merkez Bankası faizi düşürecek mi? Gözler Merkez Bankası’na çevrildi

Merkez Bankası faiz kararını 17 Mart Perşembe günü açıklayacak. Yapılan açıklamalara göre bir değişiklik olmazsa Merkez Bankası politika faizini yüzde 14’te sabit bırakacak.
12 Mart 2022 Cumartesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı büyük bir merakla bekleniyor. Para Politikası Kurulu’nun (PPK) alacağı karar ekonomik veriler açısından önemli sonuçlar doğuracak. Konuyla ilgili olarak Anadoğu Ajans (AA) Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yani politika faizinin yüzde 14'te sabit bırakılacağını tahmin ediyor.
 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI 17 MART PERŞEMBE GÜNÜ VERECEK


Merkez Bankası’nın faiz kararı büyük bir merak ile bekleniyor. Daha önce alınan faiz indirme kararları dolar, altın ve euro gibi yatırım araçlarının fiyatlarını yükseltmiş ülkede birçok ürünün fiyatında rekor artışlar gözlenmişti. Hükümet bu adımın planlı yapıldığını belirtirken faizin enflasyonu doğurduğunu açıklamıştı. Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını 17 Mart Perşembe günü açıklayacak.
 

MERKEZ BANKASI FAİZİ DÜŞÜRECEK Mİ SABİT Mİ BIRAKACAK?


Merkez Bankası’nın kararı öncesinde her ay olduğu gibi bu ay da AA Finans, Para Politikası Kurulu’nun ne karar vereceğine yönelik çalışma başlattı. 18 ekonomistin katıldığı çalışma sonucunda tüm ekonomistler politika faizinin yüzde 14 bandında sabit bırakılacağı yönünde görüş birliğinde bulundu. Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi değiştirilmeyerek yüzde 14'te sabit bırakılmıştı.

Diğer Haberler