Merkez Bankası İlk Çeyrek Raporu Açıklandı

2015 yılının ilk çeyrek raporu Merkez Bankası tarafından açıklandı.
03 Temmuz 2015 Cuma 13:50


Rapora göre 2015 yılı ilk çeyreğinde cari işlemler açığı daralma gösterdi. Bunun en büyük nedeni ise Dış Ticaret dengesindeki iyileşme oldu.

Altın ihracatındaki artış nedeni ile Altın Dış Ticareti cari işlemler dengesine olumlu yönde etki etti. Dış Ticarette altın haricinde hiçbir sektörde artış görülmedi. Irak’a yapıla ihracatın gerilemesi, AB ülkelerinin sergilediği zayıf büyüme ve Euronun dolar karşısında sürekli kan kaybetmesi ihracatın düşme nedenlerinin en başında geliyor. 
İthalat harcamaları geçen yıl başlayan düşüş eylemini bu çeyrekte de devam ettirdi. Altın ihracatı bu dönemde yatay seyretti. Diğer sektörlere bakıldığında iç talep unsurlarının ılımlı seyretmesi ve petrol fiyatlarında yaşanan düşüş enerji ithalatının da düşmesine neden oldu. Ve bu olumsuz etki ithalatta yaşanan temel gerilemenin en önemli nedenlerinden oldu. 

Cari işlemler dengesinde önemli belirleyicilerden olan hizmetler kaleminin yaptığı olumlu katkı sınırlı kaldı. Euronun hızlı düşüşü gelen turist sayısının atmasına rağmen gerekli etkiyi yaratmadı. Bu turist başına düşen ortalama harcamayı düşürdü ve toplam turizm gelirleri geçen senenin ilk çeyreğine göre yatay seyretti. Dış ticaret hacminin azalması ile taşımacılık ve navlun giderleri azalışa geçti.  

Kategori:

Diğer Haberler