Merkez Bankası'ndan Beklenen Rapor

Merkez Bankası'nın TÜFE verileri ile ilgili raporunu ve değerlendirmesini içermektedir.
04 Agustos 2015 Salı 08:32


Merkez Bankası'ndan beklenen rapor açıklandı. Çekirdek enflasyon göstergeleri (yıllık) eğiliminde kısmı miktarda iyileşme olduğunu belirten Merkez Bankası, Temmuz Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu açıkladı.

TEMMUZ AYI VERİLERİ

Ekonomik takvime göre dün saat 10'da açıklanan verilerden derlenen Temmuz Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu TCMB tarafından açıklandı. Rapora göre, Temmuz Ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE ) yüzde 0,09 oranında artış gösterdi. Yıllık tüketici enflasyonunun ise yüzde 6,81'e düştüğü açıklandı. Bir önceki, Yıllık Tüketici Fiyat Endeksi verileri yüzde 7,20 olarak açıklanmıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) raporunda Temmuz ayı yurt içi üretici fiyatlarını da açıkladı. Rapora göre, Üretici Fiyat Endeksi (TÜFE) Temmuz ayında yüzde 0,32 oranında azaldı. Yıllık enflasyonun ise 5,62'ye düştüğü açıklandı. Bir önceki Yıllık Üretici Fiyat Endeksi verileri yüzde 6,73 olarak kaydedilmişti. 

TCMB'NİN DEĞERLENDİRMESİ

Merkez Bankası Temmuz ayı verileri ile ilgili olarak, ''Kırmızı et fiyatında yükseliş sürüyor, beyaz ette yüksek oranlı artış gerçekleşti. Temmuz'da işlenmiş gıda fiyatlarındaki yavaşlama eğilimi sürdü. Uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüş ile enerji fiyatları geriledi'' değerlendirmesinde bulundu.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler