Merkez Bankası resmi rezervleri eridi

Koronavirüs sürecinde Merkez Bankası resmi rezervleri eridi. Döviz varlıkları yüzde 154,5 oranında azaldı.
28 Mayıs 2020 Perşembe

Merkez Bankası resmi rezerv varlıkları, Nisan ayı itibariyle, bir önceki aya göre yüzde 6,3 bir azalışla 86,3 milyar dolara geriledi. Koronavirüs sürecine denk gelen bu dönemde, Mart ayında alt kalemler itibariyle, döviz varlıklarında yüzde 15,5 oranında bir azalma yaşandı ve rezerv miktarı 50,1 milyar dolar olarak hesaplandı. Altın rezerv varlıkları ise yüzde 10,8 bir artışla 34,8 milyar dolar oldu.

Merkez Bankasından 5 milyar dolar faiz ödemesi

1 yıldan daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (ödemeler), bir önceki aya göre yüzde 0,6 azaldı ve 22,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu tutarın 5 milyar doları faizlerden oluşurken ödemelerin, anaparaları tutarı 17,3 milyar dolar oldu. Merkez bankasının yurt içi ve yurt dışı bankalarla gerçekleştirdiği türev işlemlerden kaynaklı net döviz ve altın yükümlülükleri 37,8 milyar olup, 17,2 milyar dolarlık kısmı 1 ay vadeli olarak hesaplandı.

Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden oluşan döviz çıkışları 1 yıl içinde ödenecek olan dış borçlar ve diğer yükümlülüklerden oluştu. Bunlar döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditiflerden oluşuyor. Bu yükümlülükler de bir önceki aya göre yüzde 7,4 oranında azaldı ve 30,2 milyar dolar olarak kaydedildi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler