Merkez'den Yükselen Euro'ya Önlem

Merkez Bankası'nın euro kurundaki faizlerin indirilmesine karşı yaptığı açıklamanın detayları yer almaktadır.
27 Temmuz 2015 Pazartesi 09:01


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bir hafta vadeli euro cinsi depo faiz oranını 1,25'e indirmeye karar verdi. Merkez'den yapılan bu müdahale sonra Euro'da gerileme kaydedildi.

MERKEZ BANKASI'NIN YENİ HAMLESİ

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası, yükselen dolara karşı harekete geçerek bir hafta vadeli döviz depo faiz oranını yüzde 3,5'ten yüzde 3'e indirmişti. Bu yöntemle piyasadaki döviz miktarını arttırmayı amaçlayan Merkez Bankası yaptığı açıklamada, gerekli görülmesi halinde euro cinsi hesaplar için de faizlerin indirilebileceğini belirtmişti.

Merkez Bankası, euro kurundaki faizlerin indirilmesini fazla geciktirmedi. Bugün ilan edilen karara göre, bir hafta vadeli euro cinsi depo faiz oranı yüzde 1,50'den yüzde 1,25'e düşürüldü. 3.05 seviyesinin üzerine çıkan Euro, Merkez bankasının müdahalesi sonrasında 3.03 seviyesine kadar gevşedi.
Merkez Bankası, en son seçimlerin ertesi günü olan 8 Haziran'da depo faiz oranında indirime gitmişti. Dolar / TL'nin 2.80 seviyesini aşmasının ardından, ABD doları için döviz depo faiz oranlarını yüzde 4'ten yüzde 3,5'e düşüren Merkez Bankası, euro için de yüzde 2'den yüzde 1,5'e indirilmesine karar vermişti.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler