Merkez'in Hamlesinden Banka Karları Nasıl Etkilenecek?

Merkez'den gelen faiz artırımı Türk bankalarının karlarını nasıl etkileyecek?
31 Agustos 2015 Pazartesi 10:48


Dünyanın önde gelen banka ve finans şirketlerinden biri olan Credit Suisse,haftasonu Merkez Bankası tarafından alınan tedbirlerin bankacılık sektöründe etkili olabileceğini belirtti.

CREDİT SUİSSE ANALİSTİNİN HAZIRLADIĞI RAPOR

Merkezi Zürih, İsviçre'de bulunan Credit Suisse analisti Ateş Budur, Merkez Bankası'nın aldığı tedbir niteliğindeki kararların ardından Türk bankaları ile alakadar bir rapor hazırladı. Merkez Bankası likidite tedbirlerinin başında, Türk Lirası cinsinden zorunlu karşılıklarda faiz arttırımına gidilmesi gelmişti. Credit Suisse zorunlu karşılıklara uygulanan faizde artış olmasının ardından hazırladığı raporda, alınan tedbirlerin Türk bankalarının karları üzerinde etkili olabileceğini kaydetti.

Raporun içeriğinde Vakıfbank, Halkbank ve Yapı Kredi Bankası'nın 'ortalama olumlu etkinin üzerinde' etkileneceğini belirten Ateş Budur İş Bankası, Akbank ve Garanti Bankası için aynı düşüncede değil. Raporda yer alan ifadelere gör, bu üç bankanın faiz artırımı hamlesinden 'ortalama olumlu etkinin altında' etkilenmesi bekleniyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler