Mevduat Faizlerinde Ciddi Artış

Bankalar mevduat ile döviz arasına sıkışınca Türkiye'de mevduat faizleri fırladı. Genel görünüme
08 Eylül 2015 Salı 09:34


Bankalar mevduat ile döviz arasına sıkışınca Türkiye'de mevduat faizleri fırladı. Genel görünüme bakıldığında adeta geçmiş dönem trendlerinin tekerrür ettiği gözlemleniyor. Ayrıca ülkenin risk primindeki olumsuzluk, yurtdışından uygun borçlanmaya engel oluyor.

KREDİ FAİZLERİNDEN SONRA MEVDUAT FAİZLERİNDE DE ARTIŞ

Türkiye'de koalisyonun kurulamamasının ardından yaşanan siyasi gerginlik iç piyasada tedirginliğin artmasına yol açıyor. Ayrıca son dönemde terör olaylarının artması ile birlikte iç piyasada huzursuzluk giderek çoğaldı. Milliyet'in haberine göre, dövizdeki tırmanış ve borsadaki çıkış kredi ve mevduat faizlerinde artışa neden oluyor.

Bankalar, piyasalarda yaşanan hareketliliğin ardından mevduat ile döviz arasına sıkışınca mevduat faizleri yüzde 13'lere yükseldi. Geçen ay yüzde 10'larda faiz verilen mevduatlara son bir hafta içinde yüzde 12'nin üzerinde faiz verilmeye başlandı. Genel olarak bankaların TL mevduatına verdikleri faizler yüzde 12,25 ila yüzde 12,75 arasında değişiyor.

Uzmanlar, seçim sonrasında da siyasi belirsizliklerin netleşmeyeceği öngörüsünde bulunarak mevduat faizlerindeki artışın süreceğini belirtiyor. Geçmiş dönem trendlerinde de olduğu gibi döviz kurlarının tırmandığı şu günlerde, bankalar mevduat için swap işlemine de başvuruyorlar. Daha önce piyasada döviz tırmanışı yaşandığında birkaç özel banka ve bir kamu bankası tarafından swap işlemi gerçekleştirilmişti.
Bankaların mevduatta büyük bir rekabet yaşamak istememeleri nedeniyle, swap'ın yanı sıra bono ihraçlarına da ağırlık verdikleri gözlemleniyor. İç piyasada bono ihraçlarına eğilim olmasının sebebi ülkede yaşanan siyasi belirsizlikten kaynaklanan, dış piyasalarda ülke risk primimizin artması olarak biliniyor.

Kategori:

Diğer Haberler