Mont kredisi 36 aya varan vade! Yüzde 300 artış!

Alışveriş sitelerinin bankalarla anlaşarak mont ve kabana 36 aya varan taksit imkanı getirmesi sosyal medyada gündem oldu. Yapılan açıklamalara göre mont ve kaban fiyatları geçen seneye göre yüzde...
05 Kasım 2022 Cumartesi


Alışveriş sitelerinin bankalarla anlaşarak mont ve kabana 36 aya varan taksit imkanı getirmesi sosyal medyada gündem oldu. Yapılan açıklamalara göre mont ve kaban fiyatları geçen seneye göre yüzde 300’den fazla arttı.
Kaban, mont ve botlar fiyatları cep yakıyor. Kışa sayılı günler kala vatandaş kara kara düşünüyor. Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından alt başlıklara bakıldığında fiyatı en çok artan ürünler arasında kadın ve erkek giyim de yer alıyor.
KABAN VE MONT KREDİSİ
Alım oranlarının düşmesi sonucunda bazı online alışveriş siteleri bankalarla anlaşma yaptı. Kredi kartı taksit sayısında limit olunca 36 aya varan vadelerle kaban ve montlar için alışveriş kredisi kullandırılmaya başlandı.GÜNLÜK MÜŞTERİ 350’DEN 50’YE DÜŞTÜ
Habertürk'e açıklamada bulunan bir esnaf konuyla ilgili şunları söyledi: "Bankanın mesajı geldi, 8 taksitle alabilir miyim? Diye sorular geliyor. Günlük dükkana giren müşteri sayısı 300-350 iken bu rakam 50-60'larda şu anda. Bu çevrede 5 tane erkek giyim mağazası vardı. 3 tanesi kapandı, sanırım bu gidişle biz de kapatma kararı vereceğiz. Taksitli satış var ama müşteri yok."
DURUM KÖTÜ
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya şu ifadeleri kullandı: "Neredeyse işçilik maliyetlerimiz yüzde 85 yüzde 90 civarı bir artış gösterdi. Enerji fiyatları zaten malum biliyorsunuz yüzde 400'lere yüzde 500'lere varan artışlara maruz kaldık. Kredi kartı alışverişlerinde bir takım taksitlendirme sınırları var. Online platformlar bankalarla kampanyalar yaparak sorunu farklı şekilde aşmaya çalışıyorlar."
300 LİRA OLAN MONT ŞİMDİ BİN LİRA
Ham madde, işçilik ve üretimdeki artışa katlanan enerji maliyetleri de eklendi. Sonuç, geçen sene 300 liraya satılan bir montun fiyatı bu sene 800 lira ile bin lira arasında değişiyor.

Diğer Haberler