Nisan ayı perakende satış endeksleri açıklandı

Pandeminin en yoğun hissedildiği aylardan biri olan Nisan ayında perakende satış endekslerine göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi yüzde 19,3 azaldı.
13 Haziran 2020 Cumartesi 09:03


TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu), Nisan ayı için perakende satış endekslerini duyurdu. Açıklanan endekslere göre Nisan ayında sabit fiyatlarla gerçekleşen perakende satış hacmi Mart ayına göre %21 oranında geriledi. Ayrıca açıklanan verilere göre Nisan ayında akaryakıt satışının %23,1 oranında, gıda, tütün ve içecek satışlarının %5,2 oranında ve gıda dışı satışların ise %31,5 oranında gerilediği görüldü.

Sabir fiyatlar gerçekleşen satışların yıllık bazda değerlendirildiğinde Nisan ayında ,3'lük bir düşüşün yaşandığı görülürken, yine yıllık bazda yapılan Nisan ayı değerlendirmesinde akaryakıt ve gıda dışı satışların önemli ölçüde gerilediği görüldü. Ayrıca gıda, tütün ve içecek satışlarının ise yine aynı kapsamda ,5 oranında arttığı duyuruldu.. Gıda dışı satışların yıllık bazda değerlendirildiğinde %37,6 ve akaryakıt satışlarının ise %20 oranında gerilediği tespit edildi.

Cari fiyatlarla perakende ciro

Nisan ayında geçen yılın aynı göre cari fiyatlarla perakende ciro ,6 oranında geriledi. Yİne cari fiyatlarla perakende ciro gıda dışı satışlar %29,1 oranında geriledi. Yakıt satışları ise %35,8 oranında azalış gösterdi. Tütün, gıda ve içecek satışlarının ise %26,8 oranında arttı. Mart-Nisan perakende ciro kıyaslamasına bakıldığı zaman ise %20,5 oranında azaldığı görüldü. Yine Mart-Nisan kıyaslaması yapıldığı zaman gıda, tütün ve içecek perakende ciro oranının %3,3 oranında gerilediği görüldü. Gıda dışı satışların ve akaryakıt satışlarının ise %29,8 oranında gerilediği kaydedildi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler