Odeabank Ekonomik Araştırmalar Müdürü Faiz İndirim Beklentileri

Odeabank tarafından yapılan banka ekonomistleri sunumu sonrasında açıklma yapan Odebank Ekonomik Araştırmalar Müdürü İnanç Sözer, Merkez Bankası kararlarını değerlendirdi.
29 Haziran 2014 Pazar 14:02


Merkez Bankası faiz indirimlerine devam edecek mi? İşte bu soruya bir yanıt da Odeabank Ekonomik Araştırmalar Müdürü İnanç Sözer’den geldi. İndirimlerin devam edeceği görüşünü savunan Sözer yaptığı açıklamada Merkez Bankası yönetiminin temkinli adımlarla, enflasyon müsaade ettikçe faiz indirimine devam edecekleri sinyali verdiğini belirtti.

Merkez Bankası'nın banka ekonomistlerine yaptığı sunum sonrasında görüşlerini açıklayan Sözer,  Merkez Bankası yetkililerini çok rahat gördüklerini ve özellikle küresel ekonomide Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) kararından sonra içerideki genel ortamın da iyileştiği konusunda hemfikir olduklarını dile getirdi. "Merkez Bankası yetkilileri, temkinli adımlarla, enflasyon gelişmeleri müsaade ettikçe faiz indirimine devam edecekleri sinyali veriyor" diyen Sözer, piyasa fiyatlamasına bakıldığında da gelecek aylarda faiz indirimi olacağı beklentisinin olduğunu ifade etti.
Sözer, "Merkez Bankası yetkilileri ‘eğer enflasyon gelişmeleri müsaade ederse önümüzdeki dönemde ne kadar faiz indirebileceğimizi toplantı gündeminde tartışacağız' diyor. Yine ölçülü ve temkinli tabirini kullanıyorlar. 3 Temmuz'daki enflasyon verileri çok önemli. Gıda fiyatlarında bir düzeltme görürsek bu yıllık enflasyonu yüzde 8,5'nin altına getirebilir. Eğer öyle bir enflasyon verisi görürsek Temmuz ayı PPK toplantısında da bu ayki gibi bir faiz indirimi görebiliriz" şeklinde konuştu. Sözer, ekonomistlerin "Merkez Bankası zorunlu karşılıklara faiz ödemesi yapacak mı?" şeklindeki sorusuna, yetkililerin "Bunu geçmişte tartıştık. Şu anda tartışmaya ihtiyaç duymuyoruz" diye yanıt verdiklerini aktardı.

“Önemli Olan Ekonomik Dengenin Desteklenmesidir”

Faiz koridorunun seviyesinin daha önemli olduğunu, Merkez Bankası'nın faiz koridorunu değiştirmemesinin TL için pozitif bir duruşa işaret ettiğini belirten Sözer, şunları kaydetti: "Önümüzdeki dönemde de politika faizinin nereye kadar ineceğinden çok faiz koridorunun ne kadar ineceği önemli olacak. Bu noktada da makroekonomik istikrar açısından politika faizinde 150 baz puana kadar bir indirimden bahsedebiliriz. Makroekonomik istikrar açısından önemli olan enflasyon ve büyümenin birlikte ekonomik dengelenmeyi desteklemesidir. Bu noktada Merkez Bankası gerektiği gibi oldukça olumlu bir duruş sergiliyor." 

Diğer Haberler