Küresel Piyasalarda Altın Fiyatlarında Son Sekiz Yılın Zirvesi Görüldü

Küresel piyasalarda ons altın 1,76 doları aştı. Gram altın 385 - 395 bandında seyrediyor. Orta ve uzun vadede artış devam edebilir.
18 Mayıs 2020 Pazartesi 16:11


Küresel piyasalarda altın fiyatları, 2012 Ocak ayından bu yana ons başına 1,76 doları aşarak son sekiz yılın en yüksek seviyesine geldi. Bunda SARS-COV salgınının sanılandan uzun süreceği beklentisi oldukça etkili oldu. Aynı zamanda FED başkanı Powell da salgın sonrası ekonomik toparlanmanın 2021 sonuna kadar uzayabileceğini belirtmesi de güvenli liman olan altına yatırımları artırdı.

Analistler ons altının yükselişinin 1,75 seviyesinde kalmasının ons altında yükselişi tetikleyerek 1,78 dolar seviyelerine çıkmasında etkili olacağı yorumunu yapıyor. Gram altında ise bu durumun 385 – 395 bandında seyredeceği bekleniyor.
Orta ve uzun vadede ons altındaki yükselişin devam etmesini bekleyen uzmanlar, dünyanın ekonomik olarak toparlanmasını uzun vadede mümkün olabileceğini belirtiyor. Bundan sonraki süreçte altın fiyatları açısından salgının nasıl bir seyir göstereceği de oldukça önem taşıyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler