Opsiyon Piyasaları Mağdurlarına Umut

Türkiye’de binlerce tüketiciyi mağdur eden opsiyon piyasaları örnek olacak bir rapor hazırladı. Bilirkişi, opsiyon işlemi sonrasında “zarar yazarak” Mustafa Turan’ın yaklaşık 1.4 milyonuna el konuldu.
20 Mayıs 2014 Salı


Bankalar bazı zamanlar, kendi çıkarlarını ön plana çıkararak, insanların ellerinde ki parayı ne yazık ki alabiliyorlar. Kendi ettikleri zararları beyan ederek, müşterilerini daha çok zarara uğratan bankalar, bu yollarla kendi karlarını koruyorlar. Yalnız son görülen mahkeme dosyası, bu konuda umut bekleyenlere adeta emsal niteliği taşıyor.

Umut ışığı

Seçimlerden aday olan bir kişi, parasının bir kısmını bankaya yatırdı. Bankaya yatırırken de opsiyon işlemini kullanarak, para yatırma işlemini tamamladı. Bu işlem esnasında, banka yetkilileriyle imzalanan sözleşmede, mudiinin karşılaşacağı zarar durumunda, parasını çekebileceği ifade edildi ve işlem bu süreç sonuncunda tamamlandı. 1 yıl süreyi kapsayan bu anlaşmanın altıncı ayında, para değer kaybetmeye başlayınca, müşteri bankaya ihbar çekti ve parasının tam karşılığını istedi.

Banka ise, bu talebi onaylamadı. Onaylamadığı gibi, üstüne bir de paraya el koydu. Gerekçe olarak da bankanın zarara uğratıldığını gösterdi. Bu durum karşısında çılgına dönen müşteri ise, hukuksal kanalları işleme soktu ve açtığı davayı kazandı. Bu dava sonucu, bu yüzden başı ağrıyan insanlara da emsal niteliği taşıyor. Mudi, bankanın el koyduğu parasını geri aldı. Bu durum, bu yüzden sıkıntı çeken insanlara umut oldu.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler