Organik ve Organomineral Gübre Desteği Ödemeleri Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın organik ve organomineral gübre kullanan çiftçilere dekar başı 10 TL destekleme ödemeleri başladı.
17 Mayıs 2020 Pazar

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilere destek ödemeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. 2019 yılına ait organik ve organomineral gübre kullanan çiftçiler için dekar başına 10 TL destekleme tutarı ödeneceğini belirtti.

Açıklamada belirtildiğine göre 2019 yılı için uygulanan normal gübre desteğine ek olarak organik ve organomineral gübre kullanımı da artık destek görmeye başladı.

Tarım ve Orman bakanlığının 57 İlde, 18 bin 892 çiftçiye 14 milyon 481 bin TL’lik organik ve organomineral gübre desteği ödemesine 15 Mayıs Cuma günü başladığı belirtildi. Bakan’ın yazılı açıklamasına göre, ülke topraklarında kimyevi gübre kullanımının artırılması ve toprağın gereksinim duyduğu besin maddelerinin ülke kaynaklarından karşılanması amacıyla, uygulamanın ilk kez 2019 yılında ortaya çıktığını hatırlatan Bakan Pakdemirli, ilave olarak organik ve organomineral gübre kullanan çiftçiler için de dekar başına 10 TL desteklemelerin 15 Mayıs Cuma günü ödenmeye başlandığını belirtti.

Organik ve Organomineral Gübre Nedir?

Hayvan atıklarından ve benzer yollarla edinilen gübreler organik gübre olarak adlandırılır. Bitki verimliliğini artırır, bitki köklerinin gelişimini kolaylaştırır. Bununla birlikte organomineral gübre ise hem kimyasal hem de doğal gübrenin karışımı ile elde edilen gübre türüdür. Organik gübrelerin toprağı iyileştiren yapısı ile kimyasal maddelerin avantajlarının iç içe getirildiği bir karışımdan meydana gelir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler