Otomobil alacaklar müjde! Kredi ve fiyat düzenlemesi geliyor

Hükümet otomobil alımlarına özel kredi düzenlemesi yaparken iç piyasadaki fiyat artışı ile ilgili de planlarını açıklayacak.
21 Şubat 2022 Pazartesi

Koronavirüs salgını ile birlikte tüm dünyada başlayan ekonomik daralma en çok otomobil sektörünü etkiledi. Yedek parça ve çip krizi ile başlayan sıkıntılar yakıt artışlarıyla da devam etti. Bu faktörler araç fiyatlarının yukarı yönlü çıkmasını sağladı. Otomobil fiyatlarındaki yukarı yönlü hızlı artışı durdurmak için kolları sıvayan hükümet yol haritalarını masaya yatırdı. Buna ek olarak yeni bir taşıt kredisini hayata geçirmeye hazırlanan hükümet mart ayında yeni kredi ile birlikte otomobil satışlarının artacağını hesaplıyor.
ARAÇ SATIŞI SON 30 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE
Sıfır otomobil fiyatlarındaki artış ülkemizde binlerce kişiyi ikinci el otomobile yönlendirdi. Bu talep artışı da ikinci el otomobilde rekor fiyat artışı ile karşılık buldu. Durum böyle olunca yurt genelinde araç satışı son 30 yılın en düşük seviyelerine ulaştı.
İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATI SIFIR ARAÇ SATIŞI ARTARSA DÜŞER
Sektör temsilcileri ikinci el otomobil fiyatlarının düşmesi için tek çarenin sıfır araç satımının artması olduğunu söylüyor. Bu durumun ise sadece dövüzdeki yukarı yönlü hareketin aşağı yönlü gerçekleşmesi ile olacak.
“OCAK VE ŞUBAT SATIŞLARI BEKLENTİLERİN ÇOK ALTINDA”
Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Otokoç Otomotiv İkinci El ve Filo Operasyonları Direktörü Birkan Çalışkan, "Ülkemizde tüketiciler uygun faiz oranları ile kredi bulabildiği sürece 2. el otomobil alımına devam ediyor. Diğer bir etken fiyat seviyeleri. Alım gücüne bağlı olarak müşteri talebi daha hesaplı olan, belli model ve araç yaş gruplarında toplanıyor. Özellikle şirketlerin yılsonunda alım yapma tercihleri, bireylerin yılsonundaki satış kampanyaları beklentisi nedeni ile yeni yılın ilk aylarının önceki yılın aralık ayına göre daha düşük tempoda olması normaldir. Ancak 2022 yılı ocak ve şubat ayı satış temposu beklentilerin çok altında gerçekleşti" ifadelerini kullandı.
İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARI DÜŞER Mİ?
Önümüzdeki süreçte ikinci el otomobil fiyatlarının düşüp düşmeyeceği konusunda açıklamalarda bulıunan Çalışkan, "Önümüzdeki dönemde döviz kurunun sabit kaldığı, sıfır araç fiyatlarının herhangi bir sebeple düşmediği süreçte, 2. el pazarında da bir fiyat düşüşü beklemek doğru olmayabilir" şeklinde konuştu.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler