ÖTV matrah düzenlemesi yorumu! “Beklentinin gerisinde kaldı”

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, matrah güncellemesi hakkında, “Bugün yapılan matrah güncellemesine göre, birkaç model dışında alt vergi dilimine...
24 Kasım 2022 Perşembe


Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, matrah güncellemesi hakkında, “Bugün yapılan matrah güncellemesine göre, birkaç model dışında alt vergi dilimine düşsen araç olmadığı görülmektedir. Yapılan matrah güncellemesinin müşterilerin ve sektörün beklentisinin gerisinde kaldığı görülmektedir” ifadelerini kullandı.
 
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, yazılı açıklamasında, binek otolar ÖTV matrah güncellemesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bozkurt, “Birkaç gün önce matrah güncellemelerinin 1 Aralık tarihinde yapılacağı yönünde yapılan haberler sebebiyle, müşteriler beklemeye girmiş ve satışlar durma seviyesine gelmişti. Matrah güncellemesinin daha erkenden yapılarak, beklentide kalan müşteriler ve sektör açısından bugün açıklanmış olması çok yerinde bir karardır.” değerlendirmesinde bulundu.

FİYATLARI NASIL ETKİLEMESİ BEKLENİYOR?

Bozkurt, şunları kaydetti: “O tarihten itibaren döviz kurunda yaklaşık yüzde 90 bir artış olması, buna ilaveten dünya genelindeki enflasyon sebebiyle üretim fiyatlarındaki artışların da maliyetlere yansıması ile, uzun zamandır neredeyse tüm modellerin en yüksek dilim olan yüzde 80’lik dilime giriyor olması, matrahlarda acil bir güncelleme beklentisine yol açmıştı. Bugün yapılan matrah güncellemesine göre, birkaç model dışında alt vergi dilimine düşsen araç olmadığı görülmektedir. Yapılan matrah güncellemesinin müşterilerin ve sektörün beklentisinin gerisinde kaldığı görülmektedir.” 

Diğer Haberler