Özel Sektör Yurtdışından Borçlanıyor

Merkez Bankası 2014 yılı Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Kredi Borcu verilerini açıkladı. Mart sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, 158 milyar 658 milyon
19 Mayıs 2014 Pazartesi 03:07


2014 yılında Türkiye’nin toplam kısa ve uzun vadeli dış borcu yaklaşık 401 milyar dolara kadar çıktı. Kapanışı da bu civarlarda yapan bilançodaki dış borçlanma miktarının 210 milyar dolarını özel sektörler oluşturuyor. Kamu sektörünün dış borcunu ödemekte zorlanmayacağını belirten uzmanlar özel sektörün bu borcu çevirirken sıkıntıya düşebileceğini belirtiyor.

Bu Borçlar Nasıl Dağılıyor?

Özel sektörün sahip olduğu bu borcun yarısını özel bankalar oluşturuyor. Dış borcu 105 milyar dolar olan bankaların borcu, döviz fiyatları yükseldikçe, bankaların döviz borcu miktarının
Türk Lirası karşılığı da oldukça yükseliyor. Bu da bankaların dış borçlanma miktarını arttırıyor.

2014 Özel Sektör Kısa ve Uzun Vadeli Borçlanma Miktarı

Özel sektörün kısa vadeli borç miktarı 46 milyar dolar. Bankaların toplamda 105 milyar olan dış borcunun 40 milyarı ise kısa vadeli borç olarak karşımıza çıkıyor. Buradan da anlıyoruz özel sektörün kısa vadeli borçlarının büyük bir kısmını yine bankalar oluşturuyor.

Firmaların ise 2014 yılı dış borcu yaklaşık olarak 90 milyar dolar civarında. Bu borcun 85 milyar dolara yakın bir kısmını uzun vadeli kredi borçları meydana getiriyor.Bankaların Ekonomik Araştırmalar bölümüne göre 2015 yılında ülkemizin ödeyeceği dış borç (yurtdışı kredi borcu) 74 milyar dolar.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler