Petrol fiyatları için en kötü senaryo ne?

Rusya-Ukrayna savaşı tüm dengeleri alt üst etti. Tüm devletler savaşa göre planlarını kurarken petrol fiyatları en büyük bilinmez. Bu bakımdan petrol fiyatlarının 200 doları göreceği belirtiliyor.
09 Mart 2022 Çarşamba

Birçok devlet Rusya için yaptırım kararı aldı. Bu kararlar ekonomik yandan birçok ülkeyi etkilerken, savaş da tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Bu etkilerin başında ise petrol geliyor. Savaşla birlikte gözlerini zirveye diken petrol için en kötü senaryo tahmin edilmeye çalışılıyor.
Bu kapsamda uluslararası petrol şirketlerinden yeni açıklamalar geldi. Peki, petrol fiyatları artışını sürdürecek mi?

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI PETROLÜ YÜZDE 35 ARTIRDI

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte petrol ve doğal gaz fiyatları rekor seviyelere ulaştı. Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın başlamasından bu yana petrol fiyatlarında yüzde 35'i aşan yükseliş izlendi. Yılbaşından bu yana petrol fiyatlarındaki prim ise yüzde 60'ı aştı. Rus petrolüne yönelik ambargo ve kısıtlama kararlarının ardından petrol fiyatlarında yükseliş eğilimi devam ederken dev kurumlardan petrol fiyatlarına ilişkin tahminler gelmeye başladı.

PETROLÜN VARİL FİYATLARI REVİZE EDİLDİ

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre Goldman Sachs, Rusya'dan yapılan petrol ve gaz ithalatına yasak getirilmesinin küresel ekonomiyi bugüne kadarki en büyük enerji arz şoku ile karşı karşıya bırakabileceğini bildirdi. Goldman Sachs ayrıca Brent petrol için 2022 yılı tahminini 98 dolardan varili 135 dolara, 2023 yılı beklentisini ise 115 dolara yükseltti.

ABD’NİN ARDINDAN AB’DE RUS PETROLÜNÜ YASAKLARSA

Danışmanlık şirketi Rystad Energy ise ABD'nin ardından Avrupa'nın de Rus petrolünün ithalatını yasaklaması halinde Brent petrolünde fiyatının varil başı 200 dolara yükselebileceği açıklamasında bulundu.

Diğer Haberler