Piyasaların Gözü Bu Toplantıda

Uluslararası piyasalarda yatırım yapan herkes Fed'in 16-17 Eylül toplantısından çıkacak olan karara odaklanmış durumda.
11 Eylül 2015 Cuma 07:33


Uluslararası piyasalarda yatırım yapan herkes Fed'in 16-17 Eylül toplantısından çıkacak olan karara odaklanmış durumda. Çin hisse senetleri, Çin hükümet yetkililerinin vermiş olduğu piyasalara istikrar kazandırma taahhütlerinin ardından toparlanmaya başladı ve offshore piyasalarda Yuan son bir ayın en yüksek noktasına ulaştı. Dolar ise, Fed'in gelecek haftaki toplantısında faiz arttırımı gerçekleştireceğine dair beklentilerin azalmasıyla birlikte üç hafta sonra ilk defa değer kaybetti.

Hang Seng China Enterprises Endeksi son beş ayda gerçekleştirdiği en hızlı haftalık kazanca yönelerek MSCI Asya Pasifik Endeksi'nin sabah saatlerindeki kayıplarını toparlamasında destek verdi. Kore Won'u gibi paralar gelişen piyasaların para birimlerine değer kazancı konusunda liderlik ederken dolar ise 45 doların üstünde tutunmayı başardı.
Çin'in ekonomik kargaşayı düzenleyio volatiliteyi kontrol altına başlamasının ardından kurun daha da düşeceği spekülasyonları da kesilmeye başladı, bu da piyasaların yatışmasına yardımcı oldu. Fed'in faiz arttırıp arttırmayacağı ise bu noktada ekonomistleri ve yatırımcıları ikiye ayırmış durumda.

Kategori:
Etiket:
FED

Diğer Haberler