Pos Cihazlarında Faiz Oranları Ve Vade Artışları Esnafı Zorluyor

Birçok bankanın komisyon oranları aynı hızda yükselişe geçti. Vade ve komisyon oranları neredeyse 2001 ve 2008'deki düzeye geldi
15 Mart 2014 Cumartesi 11:35


Türkiye'nin önde gelen bankaları, yüzbinlerce esnaf ve KOBİ'nin POS cihazlarına ilişkin vade ve komisyon oranlarını şok eden miktarlarda artırdı. 25 gün olan geri ödeme süreleri, bazı bankalarda 41 güne kadar çıktı.

Komisyon oranları da aynı hızda yükselişe geçti. Vade ve komisyon oranları neredeyse 2001 ve 2008'deki düzeye geldi. Bankaların bunu bir de habersiz yapması, esnafı iyice zor duruma soktu. Birçok esnafın başta otomatik ödemeleri olmak üzere bütün borç ödeme takvimi altüst oldu. Hesaplarında para olmadığını gören işletme sahipleri, soluğu bankalarda aldı, vade ve komisyon oranlarındaki şok edici artışları öğrendi.

Borçlarını ödemekte zorlanan binlerce esnaf, piyasadanakit arayışına yöneldi. Bazı firma sahipleri, yeni banka arayışına girerken; bazıları da yüksek faizle kredi almak zorunda bırakıldı. Bankaların uygulamalarına tepki gösteren esnaf, vade oranlarının firmadan firmaya da ciddi değişiklik gösterdiğinden yakındı. Esnaf, bankaların kendilerini yüksek faiz tuzağına çekmek istediğine de vurgu yaptı. 1 yıldır vade oranlarının sistemli bir şekilde yükseltildiğini söyleyen esnaf, "Zaten piyasada nakit sıkıntısı var. Bu uygulama ile esnafın durumu daha da kötüye gidecek" diye konuştu. Son aylarda firmalara stres testi adında kontroller yapıldığı ve bu testlerin sonucuna göre vade oranlarının belirlendiği belirtiliyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler