QE'de Genişleme Bekleniyor

Ekonomistler, politikasını merakla bekledikleri Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'yi izliyorlar.
15 Eylül 2015 Salı 14:33


Ekonomistler, politikasını merakla bekledikleri Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'yi izliyorlar. Her ne kadar son dönemde Avrupa'nın ilgilendiği konular Fed raporu ve mülteci kriziymiş gibi görünse de ekonomik iyileşme sorunu da gözleri Mario Draghi'nin üzerine çevirmiş vaziyette.

Daha önce gerekirse parasal teşvik artırımına gideceğini söyleyen AMB Başkanı'nın bu vaadinin, sürdürülemeyecek denli sığ bir iyileşmeyle giden Avrupa ekonomisinde gerçekleşme zamanının geldiğine inanan ekonomistler Draghi'nin bu sözünü tutacağına inanıyorlar.
Ekonomistlerin beklentileri, AMB Başkanı'nın, 11,4 trilyon Euro'luk parasal genişleme programının genişletileceği veya uzatılacağı yönünde. Draghi'nin bu yönteme önümüzdeki dokuz ay içinde başvurması bekleniyor.

AMB Yönetim Kurulu'nun büyüme ve enflasyon tahminlerini aşağı çekmesi, AMB Başkanı'nın yapmış olduğu parasal genişleme paketinin gerek süre gerek büyüklük gerekse kompozisyon bakımından esnek oldupu açıklaması da bu görüşleri destekler nitelikte.

Kategori:

Diğer Haberler