Ramazan Bayram’ı öncesi yolcu biletlerine rekor zam!

Ramazan Bayram’ı öncesi yolcu biletlerine rekor zamlar geldi. Yüzde 70’i bulan zamlar sonrası vatandaş tatil planlarını ertelemek zorunda kaldı.
15 Nisan 2022 Cuma


Ramazan Bayramı’nda eşini dostunu görmek için veya Ramazan Bayramı’nı tatil yaparak geçirmek isteyenler için kötü haber geldi.
 

YOLCU BİLETLERİNE REKOR ZAM


Ramazan Bayramı öncesi seyahat şirketleri geçen yıla göre fiyatlara yüzde 50 ila 75 arasında zam yaptı.
 

RAMAZAN BAYRAMI ÖNCESİ YOLCU BİLETLERİ FIRLADI

Ramazan Bayramı’na kısa bir süre kala yurtiçi uçak ve otobüs biletlerinin fiyatları da güncellendi. Fiyatlar geçtiğimiz yıla göre yüzde 50-75 arasında artış kaydetti.
Yılın ilk tatilini, tatil bölgelerinde veya memleketlerinde geçirmek isteyen İstanbulluların, gidiş-dönüş ortalama en az 700 lira ödemesi gerekiyor. Bayram tatilinden hemen önceki son resmi iş günü olan 29 Nisan Cuma günü dikkate alındığında, otobüs şirketlerinin İzmir, Antalya ve Bodrum gibi tatil bölgelerine 'tek yön' tarifesi 350 liradan başlıyor ve 500 liraya kadar uzanıyor. Uçakla seyahatte ise tatil bölgelerine tek yöne gidişin maliyeti ise kişi başı en az 700 lira düzeyinde.
 

YOLCU BİLETİ FİYATLARI 15 NİSAN 2022


Otobüsle İstanbul- Antalya, İzmir ya da Bodrum gidiş dönüş en az 700 lira,
Otobüsle İstanbul- İzmir gidiş-dönüş en az 700 lira
Uçakla İstanbul - İzmir gidiş dönüş 1200 lira
Otobüsle İstanbul- Antalya gidiş-dönüş en az 760
Uçakla İstanbul- Antalya gidiş dönüş en az 1400 lira
Uçakla İstanbul - Bodrum gidiş dönüş en az 1400 lira
Otobüsle İstanbul- Ankara gidiş dönüş en az 700 lira
Uçakla İstanbul - Ankara gidiş dönüş en az 1000 lira
YHT ile İstanbul - Ankara gidiş- dönüş 261 lira ( sınırlı sayıda)
Otobüsle İstanbul- Trabzon gidiş-dönüş en az 900 lira
Uçakla İstanbul- Trabzon gidiş- dönüş 1450 lira
 

‘OTOMOBİLİ BIRAKIP OTOBÜSE YÖNELDİLER’


Milliyet Gazetesi'nin haberine göre; konuyla ilgili görüşlerini aktaran Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan, akaryakıt fiyatları nedeniyle insanların otomobille seyahat yerine otobüs ve uçak seyahati tercih ettiğini söyledi. Özcan şöyle devam etti:
“Şu anda bayram için otobüs doluluk oranlarımız yüzde 80’e ulaşmış durumda. Bakanlıktan ek seferler için izin istedik. Yakında ek seferleri de her sene olduğu gibi devreye alacağız. Fiyatlar ise şu anda olduğu seviyeden daha yukarı gitmeyecek. Ek seferlerin fiyatları da mevcut otobüs fiyatlarıyla aynı seviyede olacak.”
 

TRENLERE 45 BİN KİŞİLİK EK SEFER


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı otobüs ve uçak yolcuğuna göre fiyatları daha uygun olan tren seferlerini arttırmak için adım attı. Bu kapsamda, bayram döneminde yüksek hızlı tren hattında 10 bin 728, konvansiyonel trenlerde 34 bin 800 olmak üzere toplam 45 bin 528 kişilik ek sefer konulacak. 

Diğer Haberler