Referandum Sonucu Henüz Kaos Yaşatmadı

Yunanistan'ın referandum sonrası koas şimdilik yaşanmadı.
06 Temmuz 2015 Pazartesi 17:30


Yunanistan'da yapılan referandumdan '' Troyka'ya 'HAYIR' '' sonucu çıkmasıyla piyasalar haftaya kötü bir başlangıç yaptı.

Piyasalardaki Yunanistan Sarsıntısı Sınırlı Kaldı

Yunanistan'daki halk oylaması sonrasındaki piyasalardaki belirsizlik artarak devam ettiği için haftaya köyü bir başlangıç yaptı. Ancak yatırımcılar riskin kontrol altında olduğunu düşündüğü için piyasalardaki sarsıntı şimdilik sınırlı kaldı.

Yunan İç İşleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamalara göre yüzde 61,31 'HAYIR' oyu alan referandum sonuçlarıyla Yunan halkı kreditörlerin kurtarma programına 'HAYIR' cevabı vermiş oldu.
Yunanistan'ın Euro'dan çıkış noktasına yaklaşmasına karşın Euro'daki değer kaybı yüzde 1'den daha az oldu. Hisse senedi ise son iki hafta içerisindeki en sert düşüşünü yaşadı. 2 yıllık Yunanistan tahvilinin fiyatı Euro başına 45,60 Cent' e düştü. Şanghay hisse senetleri ise 3.2 trilyon dolarlık satışı durdurmak için arayış içerisindeyken yükseldi.

New York saati ile 08:25'te Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.9 düştü. Standard & Poor's 500 Endeksi ise yüzde 0.8 değer kaybetti. Yaşanan piyasalardaki belirsizliklerden sonra yatırımcılar risk taşıyan varlıklarını sattılar ancak kayıplar daha öncekilere göre sınırlı kaldı. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler