Sanal fuarlar destek kapsamına alındı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni bir destek açıklamasında bulunarak, sanal fuarların destek kapsamına alındığını belirtti.
27 Mayıs 2020 Çarşamba

Bakan Pekcan, firmaların sanal ticaret heyetlerinin, e-ticaret sitelerine üyeliklerinin ve sanal fuarlara katılmalarının yeni bir destek kapsamında ele alınacağını söyledi. Twitter’dan yaptığı açıklamada Bakan, Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı’nın Resmî Gazete’de yayınlandığına vurgu yaparak, Kovid-19 sürecinde iş yapma pratiklerinin değiştiğine ve dijitalleşen dönemin ihracata yönelik dijital faaliyetleri teşvik edecek yeni bir destek mekanizması geliştirdiklerini söyledi.

E-Ticaret sitesi üyeliklerine yüzde 80 destek

Bakan açıklamasında, firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini destek kapsamına aldıklarını belirtti. E-ticarete özendirmek amacıyla, e-ticaret sitelerine üyelik giderlerini 2020 yılı için yüzde 80 oranında, takip eden yıllarda ise yüzde 60 oranında destekleyeceklerini sözlerine ekledi. Çatı örgütlerin düzenleyecekleri sanal fuarlar ve sanal ticaret heyetlerinin ise yüzde 50 oranında destek kapsamında olacağını söyleyen Bakan Pekcan, firmaların yeni dinamiklere uyumlu olarak, dijitalleşme sürecine ayak uydurmasına katkı sunmak istediklerini vurguladı.

Destekler, Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan

Türkiye’de sınai ve ticari faaliyette bulunan şirketler ile iş birliği kuruluşlarının dijital faaliyetlerine ilişkin giderlerin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu tarafından karşılanması amaçlanıyor.

Bakanlık tarafından onaylanan e-ticaret sitelerinin üyeliklerine ilişkin giderler yüzde 60 oranında ve yıllık 8 bin TL’ye kadar karşılanacak. Şirketler en fazla üç e-ticaret sitesi için bu destekten faydalanabilecek. Aynı zamanda her e-ticaret sitesi için destekleme süresi en fazla iki yıl olacak. Sonraki yıllarda yüzde 60 olması hedeflenen destek oranı, 2020 yılı için yüzde 80 olarak belirlendi.

Sanal ticaret heyeti faaliyetleri yüzde 50 oranında desteklenecek

Bakanlık bünyesinde iş birliği kuruluşlarınca düzenlenecek olan sanal ticaret heyeti faaliyetleri yüzde 50 oranında destek alacak. Verilecek bu desteğin faaliyet başına en fazla 50 bin dolar olabileceği belirtildi. Sanal fuarlar ise yine yüzde 50 oranında ve faaliyet başına 50 bin dolar destek tutarı alabilecek. Ayrıca, düzenlenen sanal fuar organizasyonlarına dair genelgede belirtilen giderler için yüzde 50 oranında ve faaliyet başına 100 bin dolar destek verilebilecek.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler