Sanayi üretiminde büyük düşüş! Sanayi üretimi %30,4 oranında geriledi

TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu), sanayi üretimine dair verileri yayınladı. Yayınlanan verilere göre sanayi üretiminde %30,4 oranında bir gerileme yaşandı
13 Haziran 2020 Cumartesi

TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu), sanayi üretimine dair birtakım verileri açıkladı. Açıklanan verilere göre 2019 yılı Nisan ayı ile 2020 yılı Nisan ayı kıyaslaması yapıldığında sanayi üretiminin %30,4 gibi önemli bir oranda düştüğü görüldü. Yıllık bazda yapılan değerlendirmede ise Nisan ayındaki sanayi üretiminde %31.4 oranında düşüş meydana geldi. 2019-2020 Nisan ayı kıyaslamaları yapıldığı zaman takvimden arındırılmış ve arındırılmamış verilere göre düşüşün %31.4 oranında olduğu kaydedildi.

Sanayinin alt sektörlerine dair üretim endeksleri açıklayan TUİK, 2019-2020 Nisan ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı üretim endeksinin ,5 oranında gerilediğini belirtti.İmalat sanayi sektöründe de %33,3 oranında gerileme görülürken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim-dağıtım sektörü endeksi ise ,9 oranında geriledi.

Sanayi üretimine dair aylık veriler de yayınlandı

2020 Mart-Nisan verileri kıyaslandığında takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış sanayi üretiminin %30,4 oranında gerilediği görüldü. Yine aynı zaman aralığı baz alındığında ise imalat sanayisi sektörü endeksinin %32,5 oranında gerilediği görüldü. Madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksinin , buhar, iklimlendirme, elektrik ve gaz üretim-dağıtım sektörü endeksinin ise ,4 oranında gerilediği kaydedildi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler