Şeker İthalatına Yeşil Işık Yakıldı

Şeker ithalatı için izin verilecek.
06 Temmuz 2015 Pazartesi 14:57


2014-2015 yılında yaşanan iklim şartları nedeniyle pancar rekoltesinin ve beraberinde pancarın polar değerinin düşmesi, üretilen pancar şekeri miktarını da olumsuz etkiledi; ülke genelinde daha az pancar şekeri üretimi gerçekleşti.

Pancar şekerinde yaşanan üretim sıkıntısı kendini ilke önce ihracat karşılığında tahsis edilen C şekeri kotasında gösterdi. Üretici ihracatçılara ve direk ihracatçılara yeterli gelmeyen C şekeri için Mart ayında ithalat serbest bırakıldı. Ve üretim yapan sanayiciler 80 bin ton şeker ithal etti.
Gün geçtikçe ise sıkıntı daha da büyüyor. Gıda ve içecek sanayinde yaşanan büyüme şeker arzını daha da artıyor. Ülke içi kullanım amaçlı sunulan A kotası 2014 / 2015 yılı için 2 milyon 250 bin ton olarak açıklandı. Ancak rekolte düşüşü nedeni ile pancar şekeri üretiminde bu rakamlara yaklaşmak dahi mümkün olmadı.

Tüm bu durumlar göz önüne alındığında ve Haziran ayında gerçekleşen kümülatif şeker satışlarının önceki yıllara oranla artış göstermesi ile mevcut şeker stokları 2 yılın yarısı düzeyine indi. Bu durumda doğabilecek spekülatif hareketleri önlemek amacı ile Avrupa Birliği ve diğer üretici ülkelerden şeker ithalatı yapılabilmesi yönünde görüş bildirildi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler