Ekonomik Gelişmelere Yönelik Bir Görüş

Ortadoğuda yaşanan sıcak gelişmeler, tüm dünya ile birlikte Türk ekonomosini de yakından etkilemekte. Şekerbank Borsa yönetmeni Serkan Arbaç, ekonomik gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulundu.
20 Haziran 2014 Cuma 12:21


Şekerbank Borsa yönetmeni Serkan Arbaç, ekonomiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.
Borsa İstanbul’un haftaya Musul’da yaşanan gelişmelerle başladığını ifade ederek, “Son gelişmeler artan petrol fiyatlarının ardından, dün akşam, ABD Merkez Bankasının FED varlık alımlarına 10 milyar dolarlık azaltıma giderken, faiz artışı konusunda bir önceki toplantıdaki söylemine devam ederek faiz oranlarındaki düşük seyrini ekonomideki toparlanmayı desteklemek için bir süre daha devam edeceğini bildirdi.

FED’in bu açıklamaları sonra yurt dışı piyasalarda görülen olumlu seyrin bugün Borsa İstanbul’a da yansımasını bekliyoruz. Para ve döviz piyasalarında ise, serbest piyasada 2,15 bandında işlem gören USD 2,12 seviyelerine gerilediğini görüyoruz. Faizlerde ise iki yıllık gösterge tahvilinin getirisi önceki kapanışa göre 2 baz puan düşüşle günü %8,58 seviyesinde bulunuyor. Brent petrol yükselişini sürdürerek 114 doları buldu. Altının ons fiyatı 1,285 altını gramı ise;88 seviyelerini koruyor. Piyasalar, Bugün ABD işsizlik verileri ile 24 Haziran’da MB toplantısına odaklandı” şeklinde açıklmalarda bulundu.

Kategori:

Diğer Haberler